SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet İşleri Başkanı duyurdu: Cemaatle namaza ara verilecek!

Diyanet İşleri Başkanı duyurdu: Cemaatle namaza ara verilecek!

16 March 2020 Monday - 15:36

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, camilerde cemaatle kılınan namazlara koronavirüs önlemleri kapsamında ara verildiğini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Erbaş'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Henüz tedavisi bulunamayan, bu nedenle binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs nedenilye cuma namazı ve vakit namazları için de bir açıklama yapıyoruz.

 Yetkili mercilerin verdiği bilgiye göre yeni tip koronavirüs insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak salgın haline gelmekte. Virüs büyük bir tehlike oluşturmakta. İnsanların toplu halde bulundukları mekanlar virüsün yayılması için uygun bir ortam oluşturup hastalığın salgın hale gelmesinde risk oluşturmaktadır. 

Ülkemizde vaka sayısının artmasıyla birlikte tedbir olarak, insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Yaşanan bu olağanüstü durum dikkate alındığında namazların cemaatle kılınmasıyla virüsün yayılmasının artabileceği anlaşılmaktadır. İnsan hayatını korumak olan İslam dini, insanların hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez.

Doğal afet ve salgın hastalık nedeniyle cemaate katılmanın tehlikeli olduğu zamanlarda, namazların evlerde kılınmasına dair varlığı bilinmektedir. İslam alimleri toplu halde eda edilen ibaetlere katılmak için sağlıklı olmanın yaınnda başkasına zarar vermemenin de gerekli olduğunu söylemişlerdir. 

Koronavirüs ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak züere camilerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekmiştir. Cuma namazı yerine öğle namazı yeterlidir. Ezanların okunmaya devam edilmesi, gerekli tedbirler alınarak, camilerin münferit namazlar açık olmasına karar verilmiştir."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Ridvan Şenay Çetinkaya
8 ay önce
Sayin diyanet işlemi başkanı aklın sonradan işlemeye başladı tüm toplu yerlerde bulunma yasaklanırken siz geç karar veriyorsunuz tanrımız bize akıl vermiş sadece düşünüp toplum için karar veri diyor ama nerde sizde bu düşünce

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap