SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet Atatürk düşmanlarını ''efendi'' ve ''beyfendi'' ilan etti!

Diyanet Atatürk düşmanlarını ''efendi'' ve ''beyfendi'' ilan etti!

21 Aralık 2020 Pazartesi - 15:52

Türkiye Diyanet Vakfı'nın İslam Ansiklopedisi'nde skandal tanımlar yer aldığı ortaya çıktı. Kitapta, Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvay-ı Milliye kuvvetleri için ölüm fetvası çıkaran Şeyhülislam Dürrizade Abdullah için "Beyefendi", Sevr Anlaşması'nı destekleyen Şeyhülislam Mustafa Sabri için ise “Efendi” tabirini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın İslam Ansiklopedisi'nde skandal tanımlar yer aldığı ortaya çıktı. Kitapta, Atatürk ve Kuvay-ı Milliye kuvvetleri için ölüm fetvası çıkaran Şeyhülislam Dürrizade Abdullah için “Beyefendi”; Sevr Anlaşması'nı destekleyen, “Yunan ordusu halifenin ordusudur, asıl kafası koparılacak mahlukat, Ankara'dadır” diyen Şeyhülislam Mustafa Sabri için “Efendi” tabiri kullanıldı. 

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre; Vatan hainliğiyle suçlanan her iki ismin Atatürk ve Milli Mücadele'ye yönelik hakaret ve iftiralarına tek kelime yer verilmezken Mustafa Sabri için sadece “Milli Mücadele hareketinin karşısında yer almakla isabetsiz bir yol izlemiştir” ile “Bazen haksız suçlamalarda bulunarak yanlış sonuçlara varmıştır” denildi. TDV İslam Ansiklopedisi'nde, Mustafa Sabri “çağdaş İslam düşünürleri arasında” gösterildi.

 Kitapta Dürrizade'nin, Atatürk ve Kuvay-ı Milliyeciler'e yönelik ölüm fetvasına ise üstü kapalı değinildi ve şu ifadelere yer verildi: “İstanbul'da Damad Ferid Paşa kabinesi Anadolu hareketine karşı sert bir tavır takınmış, Abdullah Beyefendi daha temkinli davranmışsa da Damad Ferid hükümetinin Kuva-yi Milliye aleyhine çıkarmış olduğu beş fetvayı imzalaması ile tavrını ortaya koymuştur.”

Sözcü

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
5
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Hacı
9 ay önce
Halbuki diyanet işlerini bu tip hocalara karşı Atatürk kurmuştu, onun sayesinde o makam var zavallılar bilginize yani yediğiniz ekmek teknesine bari az saygılı olun gafiller.
Bize heryer Trabzon
9 ay önce
Diyanetin başındaki bölücüye müsade edenlere sormak lazım, herşeyin bir sonu vardır bunu unutmamak lazım. Atatürkü bize unutduracağını zannediyorlar yedi ceddininiz gelse başaramaz, bize yunan tohumu değil Türk tohumu lazım.
inquisitive
9 ay önce
kultur ve turizm bakanligi butcesi 6 milyarken (ulkenin yarisi turizmden gecinirken) bu ataturk ve cumhuriyet dusmanlarina 12 milyar butce verip luks icinde yasatirsan bu ortacag kalintilari da bunu yapar sana, ne ise yariyorlar da bu fakir halkin vegilerini kemiriyorlar, ben de hepsini "efendi ve beyfendi" ilan ediyorum

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap