SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet Açıkladı: Allah Yerine Tanrı Demek Günah mı?

Diyanet Açıkladı: Allah Yerine Tanrı Demek Günah mı?

28 Şubat 2021 Pazar - 12:35

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Allah” yerine “Tanrı” denmesinin İslam’a aykırı olmadığını açıkladı

Açıklamada, “Tanrı” kelimesinin, Arapça “ilah” kelimesinin karşılığı olduğu ifade edilirken "'İlah' daha çok, Allah’tan başka ibadete layık görülen varlıklar için kullanılır” denildi. 

Diyanet, internet sitesinde, "'Allah' ismi yerine 'Tanrı' kelimesini kullanmak caiz midir?" sorusunu yanıtladı.

Soruya, şöyle yanıt verildi:

“'Tanrı' kelimesi, Arapça 'ilâh' kelimesinin karşılığıdır. 'İlah' daha çok, Allah’tan başka ibadete layık görülen varlıklar için kullanılır. 'Allah' kelimesi onun bizzat kendisini ifade eden özel ismidir. Bu bakımdan, kelâm âlimlerine göre 'Allah' kelimesi, Cenab-ı Hakk’ın yüce zatına ve bütün kemal sıfatlarına delalet eden özel ismidir.

Hiçbir dilde bu kelimenin ifade ettiği özel manayı kapsayacak bir kelime bulunmamaktadır. Öte yandan 'Allah' kelimesi bütün Müslümanlar için tevhid inancını temsil eden ortak bir bağ niteliğindedir. Bu sebeple Müslümanların, ibadet ettikleri tek yaratıcılarını “Allah” diye anmaları daha doğru olur. Dolayısıyla 'Allah' bu adla veya 'esmâ-i hüsnâ' adı verilen 99 isminden biriyle anılmalıdır.

Bununla birlikte, dinimizin bildirdiği mutlak kemal sahibi, noksanlardan münezzeh olan yüce Allah’ı 'Tanrı' diye anmak da İslam inancına aykırı olmaz." 

Beğendim
1
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

inquisitive
6 ay önce
diyanetmis, kim nasil isterse oyle der, size ne, belese maas aliyorsunuz, boyle zirva sorulara boyle zirva cevaplar vermek icin, dogru durust is bulun kendinize, inin milletin sirtindan

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap