SON DAKİKA

Haber > Gündem > Diyanet 30 Ağustos Zafer hutbesinde Atatürk'ü unuttu

Diyanet 30 Ağustos Zafer hutbesinde Atatürk'ü unuttu

29 Ağustos 2021 Pazar - 11:22

Atatürk’ün kurucusu olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmama geleneği sürdürdü. Diyanet en son 11 yıl önce Mustafa Kemal’i anmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftaki hutbesini, Büyük Taarruz, Mohaç, Malazgirt ve Diyarbakır’ın fethine ayırdı.

Hutbede Diyarbakır’ı fetheden Hazreti Ömer’in komutanı İyaz bin Ganem’in adını anan Diyanet, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ten hiç bahsetmedi.

Hutbede şu ifadelere yer verildi:

“Henüz Hz. Ömer’in hilafet yıllarıydı. Cenâb-ı Hakk’ın yardımı, İyâz bin Ganem komutasındaki sahabe-i kiram efendilerimizin cesaret ve fedakârlığıyla Diyarbakır fethedilmiş, Anadolumuz’un kapıları İslam’a açılmıştı. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayındaki nice zaferlere bizi ulaştıran, işte bu ruhtur. Malazgirt’te, Mohaç’ta, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da, bütün terör örgütleriyle ve şer güçleriyle mücadelemizde hep aynı ruh vardır.”

ATATÜRK'Ü ERBAŞ ANDI

Hutbede Atatürk’ün adını geçirmeyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Twitter hesabından, “Bu toprakları bizlere vatan kılan Malazgirt Zaferi’nin Başkomutanı Sultan Alparslan ve düşmanın işgal girişimlerine son veren Büyük Taarruz’un başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize rahmet diliyorum.” paylaşımını yaptı.

GÖRMEZ İLE BİRLİKTE SONA ERDİ

Diyanet, daha önce hutbelerde Atatürk’ün adına yer veriyor ve rahmetle anıyordu. 28 Mart 2003-11 Kasım 2010 arasında görev yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun yayınladığı hutbelerde de Atatürk anıldı. 2010’da göreve gelen Diyanet Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte hutbelerde, Atatürk’ün adına yer verilmemeye başlandı. Görmez 31 Temmuz 2017’ye kadar görevde kaldı ve bu süre içinde Atatürk’ün anıldığı bir hutbe olmadı. Görmez’in görevden alınmasının ardından 2017’de Ali Erbaş bu göreve atandı. Erbaş döneminde de hutbelerde Atatürk’ün adına yer verilmedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
2
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Ali Bey
1 ay önce
NE GÜZEL SÖYLENMİŞ DEĞİL Mİ “Dindar bir toplumu ancak din adına, din alimleri kandırabilirdi ve öyle de oldu."
Aliaga
1 ay önce
Gazi'den; "Efendiler! Milletimizin içinde gerçek ulema, ulemamız içinde milletimizin bihakkın iftihar edebileceği alimlerimiz vardır. Fakat buna karşılık, ilim kisvesi altında gerçek ilimden uzak, gerektiği kadar kendini yetiştirmemiş, ilim yolunda yeterince ilerleyememiş hoca kıyafetli cahiller de vardır. Bunların ikisini birbirine karıştırmamalıyız…"
ahmet uzun
1 ay önce
bunların kanı türk kanı değilll
Gürkan
1 ay önce
Tabiki atamizi unutdu yobas bunlar Türkiye düşmanı allah onları nasıl olsa cezasını verecek haram zadeler
Halil
1 ay önce
“ATATÜRK, TÜRK’E AŞK, İNSAN SEVGİSİ, VE BİLİMİN ÖNDERLİĞİNDE İMAN DEMEKTİR!” Bakın Sütçü İmam'a atfedilen bir söz var: "Her kim ki Mustafa Kemal Paşa ve Kuvai Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar, bilin ki onların damarlarında kâfir kanı akar..."

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap