SON DAKİKA

Haber > Cumhurbaşkanlığı: ABD Başkanı'nın kızını utandırmak istemezdik

Cumhurbaşkanlığı: ABD Başkanı'nın kızını utandırmak istemezdik

02 Temmuz 2019 Salı - 14:39

Ivanka Trump'ın G20'de dünya liderlerinin sohbetine zorla katılmaya çalıştığı görüntüler sosyal medyada alay konusu olurken, videoyu yayımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi açıklama yapmak zorunda kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı Jared Kushner'i başdanışmanı yapıp Ortadoğu sorununun başına sararken kızı Ivanka Trump'ı danışmanı sıfatıyla uluslararası zirvelere götürmesine yönelik eleştiriler yeniden tırmandı. Japonya'nın evsahipliğindeki G20 zirvesine 'Beyaz Saray danışmanı' sıfatıyla katılan Ivanka Trump'ın dünya liderlerinin bir sohbetine zorla katılmaya çalıştığı görüntüler sosyal medyada alay konusu olurken, videoyu yayımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisi zorda kaldı. 

Videoda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İngiltere Başbakanı Theresa May birbirleriyle konuşurken, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile IMF Başkanı Christine Lagarde onları dikkatle dinliyor, Ivanka Trump ise sürekli lafa girmeye çalışırken Lagarde bundan rahatsız olmuş gözüküyor. Sosyal medya kullanıcıları Ivanka'nın kızına 'yetişkinlerin dikkatini çekmeye çalışan bir çocuk' gibi çeşitli alaylı yakıştırmalar yaparken, Macron'un ofisi Politico'nun Avrupa edisyonuna "ABD Başkanı'nın kızını utandırmak istemezdik" mealinde açıklamalarda bulundu. 

Fransa Cumhurbaşkanı'nın ofisinden bir yetkili "Biz böyle bir tepki beklemiyorduk ve bir kez daha altını çiziyoruz, klibin kullanılış şeklinden biz sorumlu değiliz" dedi. 

Paylaştıkları videonun ABD'de Ivanka'nın diplomatik rolüyle ilgili tartışmanın ortasına düştüğünü kabul eden Fransız yetkili, "Elbette bu bizim ötemizde bir konu, biz bunu körüklemek istememiştik" mazeretini gösterdi.  

Fransa cumhurbaşkanlığı sarayının uluslararası toplantıların yan etkinliklerinden sık sık video yayımladığını hatırlatan yetkili, şunları söyledi:

"Bu video, Ivanka'nın önemli konuşmacılardan biri olduğu cinsiyet eşitliğiyle ilgili oturum öncesi liderler arası sohbet sırasında çekildi. Başka liderlerle yüzlercesinin olduğu bir görüş alış veriş anından ibaret."

Video Başkan Trump'ın aile üyelerini hiçbir siyasi geçmişleri ve devlet tecrübeleri olmamasına karşın kritik dünya işlerine karıştırmasının yeni timsali olarak görülürken, Ivanka Trump'a en sert eleştirilerden biri kasım ayında şaşırtıcı bir başarıyla Temsilciler Meclisine seçildiğinden beri ABD siyasetinin yeni yıldızı haline gelen 29 yaşındaki kadın Hispanik vekil Alexandria Ocasio-Cortez'den (AOC) geldi. 

"Birinin kızı olmak gerçekte bir kariyer niteliği değildir" çıkışını yapan AOC, "ABD'nin Başkanımızın  G20de çalışmasına ihtiyacı var. Yanında nitellikli bir diplomat götürmüş olsaydı zararı dokunmazdı" diye tweetledi. 

Tartışmaya katılan İngiliz TV programcısı Piers Morgan, üniversiteyi bitirmesi sonrası çok hızlı bir sosyal aktivist olan AOC'nin geçinmek için zaman zaman garsonluk ve barmaidlik yapmasına atıfta bulundu: "Sen de barın arkasından  vekil sandalyesine atladın."

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, AOC'nin Demokrat Partili vekili olduğu New York'ta e-ticaret ve eğlence devi Amazon'un yeni merkez inşaatıne engel çıkararak istihdamı sabote etmekle suçladı. 

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap