SON DAKİKA

Haber > Gündem > Corona virüs, ülkeler arası maske savaşı başlattı

Corona virüs, ülkeler arası maske savaşı başlattı

06 Nisan 2020 Pazartesi - 11:30

Fransa; İtalya ve İspanya'nın, Almanya ise İsviçre'nin maskelerine el koydu. ABD de Fransa ve Almanya'nın maskelerini Çin ve Tayland'daki havalimanlarında son anda satın aldı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, maske meselesinin "bağımsızlık" ve "egemenlik" sorunu olduğunu söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle  ülkeler arasında maske ve koruyucu ekipman savaşları yaşanıyor. 
Kovid-19, dünya çapında maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlara  olan ihtiyacı artırdı. Ülkeler, daha önce benzeri görülmemiş şekilde,  birbirlerinin siparişlerine el koymaya başladı.
Kıtaları aşan bu savaşın ilk örneği mart başında Çekya ve İtalya  arasında yaşandı. Çekya, İtalya'nın sipariş ettiği 110 bin maskeye el koydu.  Sorun ancak diplomatik girişimlerin ardından çözülebildi.
 
İtalya, diğer bir sorunu da Fransa ile yaşadı. Fransız basınına göre,  İsveç sağlık şirketi Mölnlycke'nin  Çin'den satın aldığı maskelere 3 Mart'ta  Fransa'da el konuldu. Virüsten en çok etkilenen İtalya ve İspanya'ya gidecek olan  maskelerin serbest bırakılması için İsveç hükümeti devreye girdi.
 
Fransa ancak maskelerin yarısını İtalya ve İspanya'ya gönderdi

Yaklaşık 2 hafta süren diplomatik çabanın ardından ancak maskelerin  yarısı İtalya ve İspanya'ya gönderilebildi. Şirket, bundan sonraki siparişleri  Belçika üzerinden İtalya ve İspanya'ya göndereceklerini duyurdu.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, maske meselesinin "bağımsızlık"  ve "egemenlik" sorunu olduğunu belirterek üretim sayısının artırılmasını istedi.
Almanya da 8 Mart'ta İsviçre'ye gidecek 240 bin maskenin ihracatına  izin vermeyerek ürünlere el koydu. İsviçre, sorunun çözülmesi için diplomatik  girişim başlattı.
 
Fransa'nın maskeleri, nakit ödeme yapan ABD'ye gönderildi

Başka ülkelerin maskelerine el koyan Fransa ve Almanya'nın da başına  aynı şey geldi. Fransa'da Paca Bölgesi Başkanı Renaud Muselier, 2 Nisan'da  yaptığı açıklamada, Çin'den sipariş ettikleri maske ve diğer koruyucu ürünlerin  ABD'ye gönderildiğini duyurdu.
 
Ödemesi yapılmasına rağmen ürünlerin kendilerine gönderilmediğini  söyleyen Muselier, "Çin'deki havalimanında Fransızların sipariş ettiği maskeler,  Amerikalılar tarafından nakit parayla satın alındı ve Fransa'ya gelmesi gereken  uçak ABD'ye gitti." dedi.
 
Almanya, ABD'yi "modern korsanlıkla" suçladı
Almanya da salgınla mücadelede kullanmak üzere satın aldığı 200 bin  koruyucu maskeye ABD'nin el koyduğunu duyurdu.
 
Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel, 3 Nisan'da yaptığı  açıklamada, eyalet yönetiminin satın aldığı, koronavirüs ve enfeksiyona karşı  koruma sağlayabilen "FFP-2" maskelere Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ABD'nin el  koyduğunu söyledi.
Geisel, ABD'yi sert dille eleştirerek ''ABD'nin yaptığı modern  korsanlık eylemidir.'' dedi.
 
"Vahşi Batı yöntemleri uygulanmamalı"

Federal hükümetten ABD'yi uluslararası kurallara uymaya çağırmasını  isteyen Geisel, ''Transatlantik ortaklara böyle davranamazsınız. Küresel kriz  zamanlarında bile 'Vahşi Batı' yöntemleri uygulanmamalıdır.'' diye konuştu.
 
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da maske savaşı yaşandığını  belirterek "Çin'deki bu maskeler yüzünden dünyada savaşan insanların hikayelerini  duyuyorsunuz. Bu iyi bir gelişme değil ama güçlü talebi yansıtıyor." dedi.
 
ABD'de eyaletler ve federal hükümet arasında yarış var

Maske savaşı ABD'de eyaletler ve federal hükümet arasında yaşanmaya  başladı. ABD basınına göre, Massachusetts eyaletinin satın aldığı 3 milyon  maskeye, New York limanında adı açıklanmayan bir federal hükümet kurumu  tarafından el konuldu.
 
Washington Post, 31 Mart'taki haberinde, Cumhuriyetçi Partinin  kontrolündeki bazı eyaletlere talep ettiklerinden daha fazla destek verildiğini  iddia etti.
 
Trump, maske üreticisi şirketi tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump, koruyucu maske üreticisi 3M'yi maske  ihracatını kesmesi için tehdit etti. 3 Nisan'da yaptığı açıklamada, ihracatın  devam etmesinin şirket için "ciddi sonuçları olabileceğini" kaydeden Trump,  "3M'nin ürettiği maskeleri ne yaptığını gördükten sonra, Savunma Üretim Yasası'nı  devreye soktuk. Hükümetimiz için maskelere ne olduğunu görmek bizim için sürpriz  oldu. Bunun bedeli büyük olacak." ifadesini kullandı.
 
Firma, uyarıda bulundu

3M'den yapılan açıklamada ise Trump yönetiminin üretilen maskelerin  Kanada ve Latin Amerika pazarlarına ihracatının da durdurulmasını talep ettiğine  dikkat çekilerek "ABD'de üretilen koruyucu maskelerin ihracatının kesilmesi,  diğer ülkelerin de aynı şekilde karşılık vermesine yol açabilir. Durum bu noktaya  gelirse de ABD piyasasındaki maske miktarı azalmış olur." uyarısında bulunuldu.
 
Dünya genelinde salgın kaynaklı can kaybı sayısı 70 bine yaklaşırken,  vaka sayısı 1 milyon 250 bini aşmış durumda.
 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap