SON DAKİKA

Haber > Gündem > Corona virüs karantinası serçelerin ötüş şeklini değiştirdi

Corona virüs karantinası serçelerin ötüş şeklini değiştirdi

28 September 2020 Monday - 10:12

Corona virüs pandemisiyle mücadele etmek için alınan karantina önlemleri sırasında, bazı kuş gözlemcileri kuşların ötüş şeklinin değiştiğini iddia etmişti. Yapılan bilimsel araştırma bunu kanıtladı. Çalışmaya göre kuşların ötüşü artık daha farklıydı.

 

Yıllarca kuşların ötüşlerini kaydedip analiz eden bilim insanları, şehir sessizleştiğinde kuşların repertuvarının da değiştiğini doğruladı. Bölgelerini korumak ve çiftleşmek için öten kuşlar, ötüşlerinin kalitesini artırdı.

İnsan kulağına daha yüksek sesli gibi gelen serçe ötüşlerinin ses düzeyi, aslında daha düşüktü. Bu daha tatlı, yumuşak ötüşler, şehir sessiz olduğu için daha yüksek sesli gibi algılandı.

"Ses dünyasından biz çekilince kuşlar yerimizi aldı"

Tennessee Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü'nden Dr. Elizabeth Derryberry, yıllarca gürültü kirliliğinin kuşların ötüşünü nasıl etkilediğini inceledi.

Derryberry BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsanlar karantina döneminde kuşların daha farklı öttüğü konusunda haklıydı ve kuşlar terk edilmiş ses dünyasını bir anlamda doldurdular" dedi ve ekledi:

Ses dünyasından biz çekilince, kuşlar yerimizi aldı ve bu da bence bize özellikle kentlerde kuşların ötüşleri ve iletişimleri üzerinde ne kadar büyük bir etkimiz olduğunu gösteriyor.

Erkek serçeler daha çekici ötmeye başladı

Uzmanlar, San Francisco Körfezi'nde yaşayan serçelerin ötüşleri üzerine uzun süredir yaptıkları çalışmalar sayesinde, karantina öncesi ve sonrası ötüşleri kıyaslama şansına sahip oldu.

Bu kıyaslamayla, bazı sürpriz sonuçlara ulaştılar. Karantinanın getirdiği sessizlikte ötenler, çoğunlukla erkek serçelerdi. Bu sırada ötüş performanslarını geliştirdiler. Bölgelerini savunmak ve dişilerin dikkatini çekebilmek için daha düşük ses düzeyiyle, daha çekici bir şekilde öttüler.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap