SON DAKİKA

Haber > Çakıl taşları ile düz duvar örülmez!

Çakıl taşları ile düz duvar örülmez!

28 Ağustos 2017 Pazartesi - 08:56

Siyaset böyle bir şey herhalde! Çakıl taşları ile düz duvar yapacağını söyleyenlerin, kendilerini dinleyenleri ikna etme sanatı gibi bir şey! İki taraf için de ilginç bir durum! Taşların düzlüğüne bakmadan konuşan siyasetçinin heyecanı, taşları gözünün önünden ayırmayanların kanaatlerini bazen değiştirebiliyor! Moda bir ifade ile şimdilerde siyaset buna deniyormuş! Anlatanın bir şekilde dinleyenleri ikna etmesi ve kendi hedefleri bakımından sonuç elde etmesi! Bu ne kadar doğrudur ve bu ne kadar devam eder diye merak edenlere söylemek isterim ki, doğruluğundan ziyade geçerliliği söz konusudur ama devamlılığı mümkün değildir! Spor yarışmaları ile biraz entelektüel ilgisi olan insanlar bilirler ki; atletizm yarışmalarında, güçleri ve nefesleri eşit olan atletlerin koştuğu maratonda sonucu, atletlerin ilk çıkışlarında ki zamanlamaları tayin eder! Çıkış bu kadar önemlidir! Nice atletler görülmüştür ki; sırf çıkış zamanlamasını iyi yaptığı için birinci olan nice atletten daha güçlü oldukları halde yarışı kaybetmenin üzüntüsünü yaşamışlardır!

Çeyrek asra yakın bir zamandan beri Türkiye’nin tek parti iktidarı ile yönetilmesi; iktidar sahiplerinin açıklaması ile bir “metal yorgunluğuna” sebep olmuştur. Bu yorgunluğun giderilmesi ancak iki şekilde mümkün görülmektedir ki, bunun bile kendisine göre içinde barındırdığı yüksek dereceli riskler vardır! Bunlardan birincisi; metal yorgunluğu içerisinde olan iktidarın siyasi yönetim örgütlerini yenileyerek bu yorgunluğu ortadan kaldırması mümkündür! Bunun en önemli riski, mevcut siyaset yöneticilerinin kendilerine rağmen haklarında verilen kararlardan küserek başka bir siyasi, yelpazede kendilerine yer arayabilme ihtimalleridir! İkincisi ise tamamen yeniden kurulacak bir siyasi partinin yeni kadroları ile yönetime talip olması ve yenileşmenin getirdiği enerji ile yorgun istekleri alevlendirmesi ile olur.

Bu yeni oluşumun başarı ölçeği ise siyasette “çakıl taşları ile düz duvar örülemez” gerçeğini bilmekten geçer! Tam bu noktada Sayın Meral Akşener hanımefendinin uzun zamandan beri devam edip, nihayetlenme aşamasına gelen parti çalışmaları ve bu çalışmalar ile ilgili açıklamalar gündeme oturmaya başlamıştır! Toplumumuzun her kesiminden yüksek derecede ilgi ve merak ile izlenen ve de desteklenen Meral hanımın çalışmalarını yürütecek kadroların tespiti ve kamuoyuna takdimi, 100 metre koşusu yapacak olan atletlerin başlama işareti ile ilk çıkışlarındaki sonucu tayin edecek olan “zamanlama” kadar önemlidir. Mevcut iktidarın “metal yorgunluğu” gerçeği ile karşı karşıya olduğunu söylediği bir dönemde; bütün iyi niyetlerine ve çizgilerinden sapmamalarına rağmen, geçmişte teşkilatlarla ve teşkilatlanmalarla şöyle ya da böyle ilişkileri olup, sempati veya antipati söylemleri ile anılan değerli dava arkadaşlarımızın kurulacak yeni parti de daha bakir alanlarda görev almaları gerekliliği bir takım gereksiz tartışmaları daha başlamadan bitirecek önemli bir hamle olacak gibi görülüyor.

Bu alanda tecrübeleri bir tarafa bırakmadan ve onlardan mutlaka yararlanılarak, mümkün olduğunca yepyeni yüzlerle yola çıkmanın yüksek dereceli toplumsal beklenti olduğu gözden kaçırılmamalıdır! Yoksa Türk milletinin önemli bir özelliği de “kurulu düzeni” kolay kolay terk etmeme İnatçılığıdır! Bu gerçeğin unutulmaması niyetlerden daha önemlidir! Siyasette, çakıl taşı ile düz duvar yapacağını söyleyenler, Türk Milletinin hassasiyetlerini iyi etüt edemeyenlerdir!

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap