SON DAKİKA

Haber > Gündem > "Bu yüzyıl Müslümanların en zor yüzyılıdır"

"Bu yüzyıl Müslümanların en zor yüzyılıdır"

22 Mart 2015 Pazar - 15:43

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 1915 ile 2015 arasında geçen yüzyılın Müslümanların bir varlık yokluk mücadelesi içine girdikleri yüzy

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Merkez Birimleri İstişare Toplantısı’nda birim amirleri üç gün boyunca Başkanlığın hizmetlerini değerlendirerek, geleceğe yönelik hizmet planlamalarını masaya yatıracak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkez teşkilatında görev yapan tüm üst düzey yöneticilerin ve birim amirlerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son yüzyılda İslam dünyasının kendini aradığını kaydederek, “İslam dünyası kendisini arıyor. 1915 ile 2015 arasında geçen yüzyıl Müslümanların bir varlık yokluk mücadelesi içine girdikleri yüzyıl olmuştur. Müslümanların en zor yüzyılı diyebiliriz” dedi.

“HER GÜN YÜZLERCE MÜSLÜMAN KATLEDİLİYOR”

Çalışmalarını yaparken bir taraftan da Türkiye’deki, İslam dünyasındaki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmekle mükellef olduklarını belirten Prof. Dr. Görmez, “Takip etmediğimiz takdirde hizmetlerimizi planlamamız mümkün olmaz. Yüzyıl içinde yaşananlara baktığımız zaman siyasi ve sosyal gelişmeler Müslümanları daha çok egemen olmaktan uzaklaştırmıştır. Son yüzyıldaki bütün gelişmeler Müslümanların aleyhine tecelli etmiştir. İşgaller, istibdatlar, istilalar Müslüman varlıkları baskı altına almıştır. 2015’ten sonra İslam dünyasının geleceğiyle ilgili bir öngörüde bulunmak gerekirse doğrusu Müslümanlar ve İslam gerçeği artarak konuşulmaya devam edecektir. Türkiye’de ve dünyada İslam en önemli gündem maddesi olmaya devam edecektir. Bu bizim işimizi zorlaştıracak ve daha büyük hazırlık yapmamızı gerektirecek bir durumdur. Bu duruma hazır olmak gerekir. Önümüzdeki yıllarda Müslüman coğrafyasında iç çatışmaların azalması ve barış girişimlerinin başlaması hızlanacaktır. Her zevalin bir kemali vardır. Cuma günü Yemen’de bir camide 100’ü aşkın insan katledildi. Her gün yüzlerce Müslüman yüzlerce Müslüman’ı katlediyor. Büyük bir ıstırapla bunları takip ediyoruz. Mezhep çatışmalarıyla ilgili ciddi inisiyatiflerin alınmaya başladığı dönem olacaktır. Bölgede iç çatışmaları durdurmaya yönelik çabalar artacaktır. Birlikte yaşama ahlakı ve hukuku üzerinde bütün Müslümanlar yeniden duracaktır. Bu yüzden bizim bu yıl Kutlu Doğum Haftası temamız ‘Birlikte yaşama ahlakı ve hukuku’ olmuştur” diye konuştu.

“AVRUPA’DA İSLAM BİRİNCİ GÜNDEM MADDESİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Avrupa’da İslam’ın birinci gündem maddesi olmaya devam edeceğini kaydeden Görmez, önümüzdeki dönemin İslamofobi karşısında etkin çalışmaların yapılacağı dönem olacağını ifade etti. Prof. Dr. Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son yıllarda evrensel bir iyilik hareketine dönüştüğünü söyledi. Diyanet’in hem yurtiçinde hem de yurtdışında birçok hizmeti yürüttüğünü vurgulayan Görmez, din hizmeti yürüten bir kurumun toplumun sosyal sorunlarına ilgisiz kalmasının mümkün olamayacağını söyledi.

“TOPLUMSAL SORUMLULUK ALANIMIZI GENİŞLETTİK”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak toplumsal sorumluluk alanlarını genişlettiklerini kaydeden Görmez, “Ulusal ve uluslararası çapta hizmetler oldukça arttı. Kimsesiz çocuklar, sokak çocukları, mahkumlar, doğal felaketler, bakıma muhtaç insanlar, insani yardımlar. Bunlar din hizmeti yürüten kurumun olmazsa olmazı arasındadır. Toplumun sosyal sorunlarına ilgi duymayan bir kurumun din hizmeti icra etmesi mümkün değildir. Son yıllarda Diyanet’in bir iyilik hareketine dönüşmesi son derece önem arz ediyor. İslam toplumlarının bu ülkeye bağladığı umutları gördüğümüz zaman bizim nefes almadan çalışmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütün hizmetlerini üç kategoride ele alabiliriz. İbadetlere yaptığımız rehberlik, cami içi hizmetler, hac ve umre hizmetleri gibi hizmetler bireysel kategoride yaptığımız hizmetlerdir. İyiliğin egemen kılınması, toplumda marufu egemen kılmaya çalışmak gibi toplumsal vazifelerimizi ne kadar yapabildiğimiz üzerinde durmamız gerekiyor. Ümmet kategorisinde, İslam kardeşliğini pekiştirme noktasında yaptıklarımız ve yapacaklarımızda üçüncü hizmet kategorimizdir” diye konuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap