SON DAKİKA

Haber > Gündem > Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın Venezuella gümrük kayıtları ortaya çıktı

Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın Venezuella gümrük kayıtları ortaya çıktı

31 Mayıs 2021 Pazartesi - 09:32

Sedat Peker'in "Venezuella üzerinden" yapıldığını iddia ettiği uyuşturucu sevkiyatında eski Başbakan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın adı geçmişti. Peker'in işaret ettiği tarihin gümrük kayıtları ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi'nin ulaştığını iddia ettiği gümrük kayıtlarına göre, 1 Ekim-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye’den Venezüella’ya hiçbir maske sevkiyatı yapılmadığı ortaya çıktı.

Sedat Peker, “Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın uyuşturucu güzergâhı kurmak için Venezuela’ya gittiğini iddia” etti. Binali Yıldırım da “Oğlum Venezuela’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” dedi. 

Yıldırım’ın Venezüella’ya gittiği döneme ait gümrük kayıtları ortaya çıktı. Ziyaretin öncesini de kapsayan üç aylık dönemde Türkiye’den Venezuela’ya hiçbir maske sevkıyatı yapılmadığı ortaya çıktı. Aynı dönemde yapılan 1500 adetlik test kiti gönderiminim de Türkiye ve Venezuela’daki iki firma arasındaki ticari faaliyet olduğu belirlendi.

Peker, yayımlandığı videoda, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın, “Türkiye ile Venezuela arasında uyuşturucu güzergâhı kurmak için geçen ocak ve şubat aylarında Karakas’a gittiğini” iddia etmişti.

Bu gelişmenin ardından Erkam Yıldırım’ın Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile birlikte 7 Aralık 2020’de Venezüella’nın başkenti Karakas’ta çekilen fotoğrafta yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Binali Yıldırım, “uyuşturucu ticareti” iddialarını yalanlayarak, oğlu Erkam Yıldırım’ın Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yardım amacıyla Venezüella’ya “maske” ve “test kiti” götürdüğünü söylemişti. 

MASKE GÖNDERMEK İSTEYENLER ÖNCE HİBE ETMELİ

Cumhuriyet, iş insanı Erkam Yıldırım’ın Venezüella’ya malzeme götürdüğü iddia edilen döneme ait gümrük kayıtlarına ulaştı. 1 Ekim ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye gümrüklerinden Venezuela’ya giden tüm malların adet ve fiyat bilgileri ile birlikte tek tek kayıt altına alındığı listelerde ülkeden çıkışı izne tabi olan “maske” bulunmuyor. 

Mevcut düzenleme ile başka bir ülkeye maske göndermek isteyen işletme ya da kişilerin, öncelikle Türkiye’den çıkaracakları sayıya eşit miktarda maskeyi Devlet Malzeme Ofisi’ne (DMO) hibe etmeleri gerekiyor. Bu işlemin ardından DMO, hibe miktarını Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) bildiriyor. TİTCK de söz konusu işletme ya da kişiye aynı miktarda maske için ihracat ön izni veriyor.

İKİ İHTİMAL VAR

Öte yandan Ticaret Bakanlığı’nın 2020’nin son üç ayına ait gümrük kayıtlarında Türkiye’den Venezüella’ya 19 Kasım 2020 tarihinde 1500 adet “PCR test kiti” ihraç edildiği görülüyor. Söz konusu kitleri, sağlık kuruluşlarına yönelik test ürünleri satışı yapan Venezüella’daki bir şirkete gönderen İstanbul merkezli firmanın sicil bilgileri incelendiğinde iş insanı Erkam Yıldırım ile bağlantısının bulunmadığı görülüyor. 

Ticaret Bakanlığı’nın gümrük kayıtları ve Covid-19 salgını sonrasında uygulanmaya başlayan, kişisel koruyucu ekipmanların Türkiye dışına gönderilmesine yönelik kısıtlayıcı mevzuat bir arada değerlendirildiğinde, “Erkam Yıldırım’ın iddia edildiği gibi Venezüella’ya yardım amaçlı maske ve test kiti götürmemiş olması” ya da “sevkıyatın yasal olmayan yollarla yapıldığı” ihtimalleri öne çıkıyor. Kayıtlar arasında “maske” ifadesi sadece kozmetik amaçlı kullanılan krem şeklindeki “yüz maskesi” ürün grubunda yer alıyor. 

Cumhuriyet

Beğendim
3
Sevdim
5
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
12 ay önce
Bak Erkan Yıldırım. Temiz isen aldığın terdeki evrakları gösterirsin. Teslim ettiğin numuneler tamam ise esas satış halihazırda tapılmış olmalı idi. Onu da göster. Yoksa pandemi bitince mi olacak? Ha baba binali yardım yardım dedi, o zaten Erkanı savunan trolleri tuş ediyor. Yalan kardeşim yalan. Bu ülkede Cumhuriyet olmasa Sözcü olmasa bu ülke medyası bitmişti.
Doğru söz
12 ay önce
Bu millet troller sayesinde bunu da mı tartışacak. Erkan Yıldırım temiz olsaydı bu söylemlere mahal bırakmamak için hangi ülkeden şirketten aldı kime teslim etti ise bizat kendi evrakları kamuoyuna açıklardı. Doğruluğunu da gazeteciler takip ederdi.
Erkan
12 ay önce
Cumhuriyet yine baltayı taşa vurdu.Adam Türkiye'den malzeme götürdü demedi.oğlu ülkeler arasında ticaret yapıyor zaten.Venezuellaya zaten Türkiye'den çıkması yasak olan ürünleri buradan çıkararak değil ,direk test kiti üreticisi ülkeden alarak teslim etti.Türkiye de olan birşey yok yani . Çin'den alıp Venezuela ya gönderdi.Birileride hemen sevinçle atladı.
Turgay
12 ay önce
Madem kendisi götürmemiş ne diye Venezulla'ya gitmiş. Mızrak çuvala sığmıyor. Gün gelir bunlar mahkemelerde sorulur. Tıpkı sıfırlamaların sorulacağı gibi.
Erkan
12 ay önce
Hemşerim kendisi getirmedi değil.Kendisi getirdi ama Türk gümrüğünde kayıt yok.Çünkü mal Türkiyeden değil başka ülkeden gitti.Bu adam uluslararası ticaretle uğraşıyor.Venezuella da da işi var.Neden ürünü alıp Türkiyeye getirip gümrük verip sonra tekrar venezulellaya getirsin.Mal mı bu adam.Direk gitti ürün.Anlaşılan o..Anladınız mı..O getirdi ama Türkiyeden alınmadı maske vb.Neden çünkü izine tabi vb.
Turgay
12 ay önce
Binali Yıldırım'ı dinlemedin mi. Yanında götürdü diyor ona mı inanayım sana mı? Yoksa Erkam'ın yanında mıydın? Bilip bilmeden yazma Binali'yi dinle sonra yaz.
Erkan
12 ay önce
Hala anlamıyorsun efendi.O getirdi ama Türkiye gümrüğünden değil.Türkiyeye girmedi malzeme.Serbest bölge diye bir şey var...git bir araştır
ahmet uzun
12 ay önce
yav erkan kardeş sen şakamısın fıkramısın nesin.yazdıklarına sen inanıyomusun
Doğru söz
12 ay önce
Erkan Yıldırım baban bizim gibi memurdu. Nasıl gemiciklerin sahibi olunur bize de anlat da Dünyadaki gemi hegononyasını kuralım! Millet kazansın! Sakıncası yoksa canım!
oflular
12 ay önce
koskoca binali yıldırım yalanmı söyleyecek. (keşke altyapıyı iyi hazırlasaymış) peker de kabak tadı verdi artık ; sacma sapan gülmeler, birden ciddi olmalar, atarlar-tutarlar. aklınca kilisede günah çıkarıyor
Serkan
12 ay önce
"Gümürk Kayıtları ortaya çıkmış" Manşetin aslı yalan söylemişler, Maske dağıtmamışlar olmayacak mı?
Burak suzengi
12 ay önce
Vah vah. Dogruysa yandik.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap