SON DAKİKA

Haber > Gündem > Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama: Vaka sayısı 2-3 gün daha artarsa

Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama: Vaka sayısı 2-3 gün daha artarsa

16 Haziran 2020 Salı - 09:46

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Türkiye'de korona virüsü nedeniyle yeni vaka sayısının tekrar binin üzerine çıktığını ve bu artışın beklentilerinin üzerinde olduğunu söyledi. Kara, rakamların yukarı doğru artması durumunda bu problemin daha ciddi olduğu anlamına geleceğini belirtti.

Türkiye’de 14 Haziran’da korona virüsü nedeniyle 15 kişi hayatını kaybederken, bin 562 yeni vaka tespit edildi. Virüse bağlı önlemlerin etkisiyle 800’lü seviyelere kadar gerileyen yeni vaka sayısı, önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran’dan sonrasında tekrar artış eğilimine girdi.

“BEKLENTİMİZİN ÜZERİNDE”

Kara, artan vaka sayıları ve önlemler ile ilgili yaptığı açıklamada “Yeni normale dönüşle beraber vaka sayısında bir miktar artış olması bekleniyordu. Bizim de böyle bir öngörümüz vardı. Ama bu rakamlar bizim beklentimiz içerisinde mi diye sorarsan biraz beklentimizin üzerinde” dedi.

Normale dönüş sürecinde toplum olarak “Virüs tamamen ortadan kalktı, her şey düzeldi ve tamamen normale dönüyoruz” gibi bir algı oluştuğunun altını çizen Kara, bunun da en büyük hatalardan biri olduğunu kaydetti.

BU RAKAMLAR ÇOK YÜKSEK

Önümüzdeki 2-3 gün daha Türkiye’deki rakamların yukarı doğru artması durumunda bu problemin daha ciddi olduğu anlamına geleceğini belirten Kara, “Ona göre önlemleri veya alınabilecek yeni kararları gözden geçirmek gerekecek.

Mutlak ve mutlak bireysel olarak önlemler almamız lazım. Bu rakamlar çok yüksek” diye konuştu.

 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Sizce Eddie Newton başarılı olur mu?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap