SON DAKİKA

Haber > Gündem > Bakanlık açıkladı! Dünyada bir ilk, Su Sisi sistemi raylı sistem hattına uygulandı

Bakanlık açıkladı! Dünyada bir ilk, Su Sisi sistemi raylı sistem hattına uygulandı

06 Ağustos 2022 Cumartesi - 17:46

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı dünyada metrolarda ilk uygulanan bir uygulamaya imza attı. Bu uygulama örnek bir uygulama olacak.

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün Twitter adresi üzerinden paylaşılan gönderide bakanlığın dünyada metrolarda ilk kez kullanılan bir sistemin uygulandığı açıklandı.

Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Dünyada metrolarda ilk kez kullanılan bir uygulamaya imza attık. Karayollarında son 20 yıldır kullanılan Su Sisi Sistemi’ni raylı sistem hattına uyguladık.

Olası bir yangın anında yangını hapseden yüksek basınçlı su ile çalışan Su Sisi Sistemi dünyaya örnek olacak. Bakanlık açıkladı Dünyada bir ilk, Su Sisi sistemi raylı sistem hattına uygulandı

Su Sis denilen sistemde az miktarda suyla oluşan bir sistemdir. Bu ortam insanların 30-40 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta kalmasını, yangından etkilenmemesini sağlıyor.

Karayollarında benzer uygulamaların olduğu bilirken, raylı sistem, demiryolu, metro sektörüne de ilk defa uygulanacak. Yangının bir başka vagona intikal etmesini önleyen, onu hapseden yüksek basınçlı bir sistemdir.

Yangın olan bölgede ne yapılması gerektiğini söyleyen anons sistemi ve kameralar eklendi. Tünelin her iki tarafında yolu oluşturuldu. İlave tedbirlerle tünelde akıllı tünel konsepti oluşturuldu. Tünelin merkezinde Yangını hapseden yüksek basınçla yangının etrafa gitmesini önleyecek su sisi var.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap