SON DAKİKA

Haber > Gündem > Bakanlığın ''yardım hesabında'' 1,2 milyonluk sapma

Bakanlığın ''yardım hesabında'' 1,2 milyonluk sapma

12 Ağustos 2020 Çarşamba - 10:41

Pandemi nedeniyle yardım yapılan hanelerin sayısına ilişkin yapılan paylaşımlarda 1.2 milyon hanelik fark ortaya çıktı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Emir’e yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, “İhtiyaç sahibi sayısı arttı. Rakamlar farklı olabilir” dedi

Koronavirüs salgınının tüm ülkede görülmesinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Pandemi Sosyal Destek Programı başlatırken bu kapsamda yurttaşlara biner TL nakdi yardım yapılacağını duyurdu. Bakanlığın strateji planında sosyal yardımlardan faydalanan toplam kayıtlı hane sayısı, 3 milyon 209 bin olarak belirtildi. Bakanlıktan bu yıl yardım alan hane sayısı ise 4 milyon 427 bin 264 olarak duyuruldu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de aradaki 1 milyon 218 bin hane farkının nereden kaynaklandığını, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesiyle Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu.

Emir’in sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı’nın 3 aşamalı dağıtımının planlandığını belirtti. Selçuk, birinci aşama kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan düzenli sosyal yardım alan ve 65 yaşını doldurmuş kişilere ilişkin kanun kapsamında aylık alan yaşlı ve engelli ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım yapıldığını, ikinci aşamada ilk ödemeden yararlanamayan hanelerden ihtiyaç sahiplerine yardım yapıldığını ifade etti. Bakan Selçuk, üçüncü aşamada da her iki aşamadan yararlanamayan, daha çok salgın nedeniyle ihtiyaç sahibi haline gelen ve e-devlet üzerinden başvuruda bulunup yararlanması uygun görülen hanelere biner TL ödeme yapıldığını belirtti.

Bakan Selçuk, 1 milyon 218 bin haneye ilişkin farkla ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 9 Nisan 2020 tarihinde sosyal yardımlara ilişkin Acil Durum Kararı alınmıştır. Söz konusu kararla Covid-19 salgını nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığı Sosyal Yardım ve Dayanışma vakıflarınca tespit edilen haneler için bu durum ‘acil durum hali’ olarak değerlendirilerek 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. Dolayısı ile bu süreçte SYD vakıfları tarafından dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen vatandaşlarımızın sayısında yaşanan artış nedeniyle rakamlar arasında farklılıklar görülebilmektedir.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap