SON DAKİKA

Haber > Bakan Kurum: 'Şehir merkezini üç noktaya taşıyoruz'

Bakan Kurum: 'Şehir merkezini üç noktaya taşıyoruz'

24 Mayıs 2019 Cuma - 16:56

Çeşitli programlara katılmak üzere kente gelen Bakan Kurum, Yusufeli Yeni Yerleşim yerinde incelemelerde bulunarak ilgililerden bilgi aldı.

Bir gazetecinin, "Yeni yerleşim yeri ne zaman bitecek?" sorusu üzerine  Bakan Kurum, yapımı süren barajın bu bölgeye hem istihdam anlamında hem de  ekonomik olarak çok büyük güç katacağını belirterek "Barajımız şu haliyle  Türkiye'nin en yüksek, dünyanın da üçüncü yüksek barajı ve yapılmasına müteakip  bölge için çok önemli bir proje olarak gerçekleşecek. Barajın yapımına müteakip  burada şehir merkezini tabii şu an bulunduğumuz alanda üç noktaya taşıyoruz."  diye konuştu.

Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı  ve ilgili bakanlıklarla bu çalışmayı yürüttüklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Şu an 3 bin 105 hak sahibimiz var. Hak sahipliğine ilişkin talepler  var ve o talepleri de yerinde inceledik. Haklı talepleri yeniden değerlendirmek  suretiyle burada hak sahipliği noktasında yeni bir çalışma yürüttük ve buna  ilişkin kararnameyi de hazırladık. Cumhurbaşkanlığımıza ilgili bakanlıkların  görüşünün alınmasına müteakip göndermiş olacağız ve burada fiilen hak sahibi olan  tüm vatandaşlarımıza yer verilme suretiyle yeni yerleşim alanlarını inşallah bu  bölgede yapmış olacağız."

Yapılacak projeleri incelediklerini vurgulayan Kurum, "Şu an  bulunduğumuz alanın güneyinde yer alan alanda da şehir merkezinin inşası  yapılıyor. Şehir merkezinin içinde camimiz, ticari dükkanlarımız, okulumuz,  kaymakamlığımız, spor salonumuz, müftülüğümüz gibi ilçenin ihtiyacı olan tüm  birimlerin inşası burada gerçekleşiyor. Diğer bölgelerde de vatandaşlarımızın  konut, barınma ihtiyacını gidermek amacıyla hem ticari üniteler hem sosyal  donatılar hem de konutların inşası gerçekleştiriliyor." dedi.
Kurum, şu an için 334 konutun ihalesini gerçekleştirdiklerine işaret  ederek "Hazır olan 800 konutun ihalesi çalışmalarını da tamamladık. Önümüzdeki  aylar içerisinde de o 800 konutun da ihalesini yapacağız. Akabinde bu hak  sahipleri belirlenip netleşmesine müteakip de kalan konutların ihalesini etaplar  halinde yapmayı planlıyoruz ve 2020 yılına kadar yapılması planlanan tüm  ihaleleri yaparak inşaatlarına başlamayı hedefliyoruz." dedi.

Diğer yandan şehir merkezinin inşasını da hep birlikte incelediklerini  aktaran Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orası da devam ediyor. 2020 yılında büyük bir kısmı şehir merkezinde  tamamlanacak ve etaplar halinde de bitirmiş olacağız. Baraj inşaatının bitmesine  müteakip de eş zamanlı olarak vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde bu  bölgeye taşımış olacağız ve gerçekten bizim özlemini duyduğumuz yatay şehirleşme  örneğini, mahalle kültürünü yansıtacak, sosyalleşmeyi, komşuluk ilişkisini  artıracak bu projede yeni Yusufeli'ni inşallah hep birlikte inşa etmiş ve  vatandaşlarımız burada hep birlikte mutlu huzurlu bir şekilde yaşamasına vesile  olmuş olacağız."

Bakan Kurum, konutlarla ilgili vatandaşların endişelerine ilişkin  soruya ise "Yapılması gereken değişikliklerin talimatını arkadaşlarımıza verdik.  O talimatları yeni projelerimizde dikkati alacaklar hem balkonlarla alakalı hem  de daire büyüklükleriyle alakalı süreci inşallah vatandaşlarımızın istediği  doğrultusunda projelerimizi şekillendirerek yapıyor olacağız." yanıtını verdi.

Bakan Kurum, daha sonra Yusufeli Belediye Kültürevi'nde basına kapalı  gerçekleştirilen toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve merkez  mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.
Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap