SON DAKİKA

Haber > Gündem > Akşener: Cumhuriyet’ten uzaklaşıldığı zaman tek adam rejimi doğar

Akşener: Cumhuriyet’ten uzaklaşıldığı zaman tek adam rejimi doğar

31 Ağustos 2021 Salı - 13:32

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 30 Ağustos Zafer Bayramı törenine katılan İYİ Parti lideri Akşener, “Cumhuriyete sahip çıkacağız. Cumhuriyet’ten ayrılınırsa tek adam rejimi doğar" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenine katıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile beraber sahneye çıktı. Akşener, “Ekrem başkana dedim ki, ‘geç Dilek hanımın yanına otur ama dedi ki ‘ben ablamın yanında duracağım.’ Ben masumum, burada durduğu için. Merak etmeyin çok uzun konuşmayacağım. Şimdi Ekrem başkan muhteşem bir konuşma yaptı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı anlattı. Ben de bir tarihçi gözüyle çok kısa bazı anekdotları sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle gençler çoğunlukta olduğu için. Tarih milletlerin hayat hikayesidir. Öyle tanımlarlar tarihi” dedi.Meral Akşener konuşmasında gençlere seslenerek "Cumhuriyetten uzaklaşıldığı zaman kutuplaşma artar. Başının altında gözün var. Gözünün üstünde kaşın var diyerek insanlar birbiriyle çatıştırılır. Cumhuriyetten onun değerlerinden ayrılınınsa tek adam rejimi doğar" ifadelerini kullandı. Akşener, şunları söyledi:

26 AĞUSTOS İSTİKBALİN SAVAŞI VE ONUN ZAFERİ: "Yıl 1071 ve Alparslan bir cuma namazı, cuma günü namazdan çıktı. Atının üstünde beyaz elbisesiyle askerlerine seslendi. Dedi ki, ‘Biz ölümü göze alarak bu toprakları fethedeceğiz.’ Yani Anadolu’yu. ‘Burayı Türk ve Müslüman adaletiyle tanıştıracağız. Olabilir ki şehit düşeriz, bu elbise kefenimdir. Beni onunla gömersiniz. Ama kazanırsak istikbalimiz buradadır.’ 26 Ağustos istikbalin savaşı ve onun zaferi.

İKİ KARARLI LİDER VE İSTANBUL ALINDI: Sonra 1453, Fatih Sultan Mehmet. Aynı senin gibi. Dedi ki ‘ya İstanbul beni alır ya ben İstanbul’u alırım.’ Bizans’a rağmen, Avrupa’ya rağmen, Haçlılara rağmen ya İstanbul’u alırım ya İstanbul beni alır. İki kararlı lider ve İstanbul alındı. ‘İstikbalimiz’ dedi. İkinci İstikbal fethi.

BU BİR İSTİKLAL MÜCADELESİDİR: Çanakkale, Osmanlı yıkılmak üzere Birinci Dünya Savaşı’na girmişiz. Toprak kayıpları hat safhada. Birinci Dünya Savaşı’nın sonrasında Anadolu’da her bir evden en az iki erkeğin şehit olduğu bir coğrafya. Ve Çanakkale geçilmez dedirten Çanakkale Savaşı. Atatürk, o sabah kahvaltısını kuru ekmek ile onu suya banarak yapan Atatürk. Ve askerlerine sesleniyor. Diyor ki, size ölmeyi emrediyorum. Biz savaşarak ölürken kazanılacak zamanda diğer kuvvetler diğer birlikler gelir ve burayı korur. Bu bir İstiklal mücadelesidir. İstikbalden istiklale…

BÜYÜK SAVAŞ BÜYÜK ZAFER: Sonra Sakarya. Sakarya’da bir dağılma var biliyorsunuz. Gene Atatürk çıkıyor. Diyor ki, ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.’ Başkomutanın, mavi gözlü başkomutanın emri baş üstüne, diyor askerler ve sonuç itibariyle istiklal savaşı başarılıyor. Sonra 30 Ağustos. 30 Ağustos şu andan itibaren aynı zamanda istiklalin başarısı büyük savaş büyük zafer. Şimdi 30 Ağustos’un bir başka kavramı daha var. Aynı şekilde 1071, 1453 gibi aynı zamanda bir İstikbal zaferidir.

CUMHURİYET BİRLİK, BERABERLİK VE LİYAKATTİR: İstiklal ve istikbal zaferidir. Niçin? Çünkü, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı gündür. Cumhuriyet nedir? Cumhuriyet birliktir, beraberliktir, liyakattir ve milletin birliği bütünlüğü kayırmanın olmadığı illa şöyle bir aileden gelmek zorundasın denilmeyen sınıflar arası geçirgenliğin en yüksek olduğu bir yönetim biçimdir.

İSTANBULLU LİYAKATİ SEÇTİ, 800 BİN 500 OY FARK ATTI: Ve Cumhuriyet’in temelinin atıldığı 30 Ağustos ve bugün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. İstanbullu ne yaptı? İstanbullu liyakate önem verdi. İstanbullu ne yaptı? İstiklalinden sonra İstikbaline el uzatıldığı zaman ikinci turda 24 Haziran’da o eli kırdı. 800 bin 500 fark attı. Yani İstanbullu dedi ki, birlik olun beraber olun kutuplaşmadan sıyrılın, milli iradeye el uzatmayın. Sandığa el uzatmayın dedi.

CUMHURİYET'TEN AYRILINIRSA TEK ADAM REJİMİ DOĞAR: Şimdi gençler Cumhuriyet’e sahip çıkacağız. Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşıldığında ne olur biliyorsunuz. Liyakat ortadan kalkar ve her bir gencin acaba bu ülke dışında bir hayat yaşayabilir miyim diye umutsuzluk içinde başka ülkelere baktığı bir anlayışın doğmasına sebep olur. Cumhuriyetten uzaklaşıldığı zaman kutuplaşma artar. Başının altında gözün var. Gözünün üstünde kaşın var diyerek insanlar birbiriyle çatıştırılır. Cumhuriyetten onun değerlerinden ayrılınırsa tek adam rejimi doğar.

ATAMIZDAN KALAN BU MİRASI KORUYACAĞIZ: 30 Ağustos zaferinde olduğu gibi, fethin zaferinde olduğu gibi; birliğimizin beraberliğimizin daim olacağına, Cumhuriyet değerlerine sıkı sıkı sarıldığımız bu ülkeyi tam ve kamil bir demokrasi ile yönetilir hale getirinceye kadar ve kutuplaşmanın ortadan kalktığı refah düzeyinin sadece kayrılanlara değil herkese hak eden herkese yayıldığı yaygınlaştırıldığı bir ülkenin yeni baştan inşa edildiği bir gün olmasını diliyorum. Bize bırakılan atamızdan kalan bu mirası atamızın mirasını aynı onun gibi koruyacağımıza geliştireceğimize ve siz gençlere gerçekten gurur duyacağınız bir ülke bırakacağımıza, milletimizin birliği ve beraberliği ile oynamayacağımıza, birliği beraberliği sağlayacağımıza tam karşımızda duran her gazimizin karşısında ihtiram ile eğileceğimize onların bize intikal ettireceğimize, onlara saygıda kusur etmeyeceğimize, şehitlerimizin ailelerine sonsuza kadar saygı göstereceğimize hepimiz adına hepiniz adına söz veriyor ve nice 30 Ağustosları hep birlikte bu coşku ile kutlamayı nasip etsin diyorum.” 

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Serdar
1 ay önce
Cumhuriyetten uzaklaşmak için seçimin kalkması lazım. Cumhuriyet der ki çoğunluk başkanlığı uygun görürse başkanlık ile yönetilirsin. Pardon ya, cumhuriyet derken bu kronik hastalıklı müslüman düşmanı yönetim biçimini kastetti. Evet ondan uzaklaşırız, pek de güzel olur. Bu kadının ilkokul seviyesi kadar siyasi ve teknik bilgisi yok. Bunu sahaya sürenlerin eli çok kötü, oyuna girmeseler daha iyi olurdu. Allah fırsat vermesin, maşalara da o maşayı tutan ellere de... Bunun reklamını, cilasını yapan fonlanan medyaya da...
fiber.
1 ay önce
Ha sisi ha akşener hiç farkı yok.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap