SON DAKİKA

Haber > Gündem > AK Parti'nin "kripto" planı belli oldu: Yakında TBMM'ye geliyor

AK Parti'nin "kripto" planı belli oldu: Yakında TBMM'ye geliyor

28 Ocak 2022 Cuma - 15:13

Kripto paralarla ilgili yasa hazırlığında olan AK Parti'nin yapılan çalışmada sona geldiği bildirildi. İddialara göre çalışma yakında TBMM'ye gelecek.

Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin gibi kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılıklara gündeme gelen kripto paralara düzenleme geliyor. AK Parti'nin kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemede son gelindi. Çerçevesi çizilen teklifte kripto ticareti tüm yönleri ile düzenlenecek. Kripto borsalarına bankacılık düzenlemesine benzer bir yapıda kurallar konulacak. Düzenlemenin en kısa sürede Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Hükümetin kripto paralara yönelik çalışması devam ediyor. Kripto varlıklara ilişkin yasal altyapının oluşturulması için AK Parti bir kanun çalışması yürütüyor. Hükümetin üzerinde çalıştığı kripto para düzenlemesinde sona gelindi. Çerçevesi çizilen teklifte kripto ticareti tüm yönleri ile düzenlenecek. Yatırımcıların mağduriyet yaşamaması için titiz bir çalışma yürütülüyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş bugüne kadar yedi farklı grupla görüştü, önerileri dinledi. Elitaş yönetmeliklerle düzeltilebilecek, değişimlere ayar uydurabilecek bir metin hazırlamayı planladıklarını söyledi.

SERMAYE ŞARTI GETİRİLECEK

Düzenleme ile kripto varlıkların alım satımında altyapı hizmeti sunan şirketlerin kurulmasında sermaye şart getirilecek. Miktarın ne olacağına ilişkin karar ise ilerleyen günlerde ortaya çıkacak. Ayrıca bu şirketlerin bankalar gibi oranları, gelirleri ve kararlarının şeffaf bir şekilde ortaya koymaları gerekecek.

Düzenlemede yatırımcıların korunmasına ilişkin maddeler de olacak. Yurt dışı kaynaklı şirketlerin denetlenebilmesi için Türkiye’de temsilcilik oluşturmaları istenecek. Düzenlemede yatırım yapanların korunmasına yönelik maddeler de olacak. Kripto borsalarına bankacılık düzenlemesine benzer bir yapıda kurallar konulacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap