SON DAKİKA

Haber > Gündem > AK Parti'de kriz büyüyor! Arınç'tan çok sert sözler: ''Omurgasız, bukalemun tip..''

AK Parti'de kriz büyüyor! Arınç'tan çok sert sözler: ''Omurgasız, bukalemun tip..''

21 Ekim 2021 Perşembe - 12:33

Son olarak geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, “Beni kodese mi tıkacaksınız?” şeklindeki açıklamaları sonrası gelen tepkilere cevap verdi. Arınç, Şamil Tayyar'a sert sözlerle çıkıştı...

Son olarak geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, “Beni kodese mi tıkacaksınız?” şeklindeki açıklamaları sonrası yaptığı açıklamada, “Her devrin adamı ve her devrin kalıbına girme becerisini gösteren omurgasızlardan korkmam.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, Kanal42’deki programda anlattığı fıkranın ardından sosyal medya platformu Twitter hesabından açıklama yayınladı. Sezai Karakoç’un, “Anlamak masraflı iştir; emek, gayret samimiyet ister. Yanlış anlamak kolaydır oysa. Biraz kötü niyet biraz da cahillik yeter” ifadelerine atıf yapan Arınç, “Birileri tarafından maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım gibi kalemini ve kelâmını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.” dedi.

Bülent Arınç, program Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı diyalogları anlatması istenince, “Beni kodese mi tıkacaksınız?” diyerek bir fıkra anlatmıştı. AK Partili eski vekil Şamil Tayyar, sosyal medya hesabından Arınç'a, “Muhtereme diyorum ki; liderine güvenmiyorsan, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsan AK Parti’de niye duruyor?” ifadeleriyle tepki göstermişti.

Açıklamasının “kasıtlı olarak” çarpıtıldığını belirten Arınç, tepki çeken sözlerine ilişkin şunları söyledi:

GÜLÜŞEREK PROGRAMI KAPATTIK

“Son birkaç yıldır çeşitli vesileler ile yaptığım açıklamaların ardından beyanatlarımın kasıtlı olarak çarpıtılması ve ardından cümlelerime açıklık getirme ihtiyacı hissetmek can sıkıcı bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Kanal 42 ekranlarında merhum Oğuzhan Asiltürk'ü ve Milli Görüş'ün önemli figürlerini yad etmek üzere Yaşayan Hafiza isimli programa katıldım. Program öncesinde çerçevesini belirlediğimiz gündeme olan hassasiyetim ve saygımdan dolayı moderatörün program gündeminin dışına çıkabileceğimiz sorular sormasının önüne bir Karadeniz fıkrası ile geçtim; ardından da karşılıklı gülüşerek programı kapattık.

VİCDAN SAHİBİ BİRİ OLARAK BİLİNMEK BENİM İÇİN YETERLİ

Fıkradaki mizah unsurunu çarpıtarak benim güncel siyaset hakkında konuşmaktan imtina ettiğimi düşünen bazıları beni korkaklıkla suçlamışlar. Çeşitli mecralarda yaptığım siyasi yorum, eleştiri hatta en doğal konuşmaları bile gündem olan biri olarak doğruyu söyleyen, ciddiyet ve vicdan sahibi biri olarak bilinmek benim için yeterlidir.

HER DEVRİN ADAMI OMURGASIZLARDAN KORKMAM

Son 10 yılda gördüğüm bir manzara var. Televizyonlarda ve gazetelerde boy gösteren kıymeti kendinden menkul sözde siyasetçi ve gazeteciler türedi. Bazı medya patronları rahatsız oldukları gazetecileri kendi gazetelerinde işe alıyor, onları kullanıyorlar. Bir kısım siyasetçiler de şerrinden çekindikleri isimleri başını ağrıtacak endişesiyle kendi çevrelerinde tutuyorlar. Bunun örneklerini her zaman görmek mümkün. Her devrin adamı ve her devrin kalıbına girme becerisini gösteren omurgasızlardan korkmam. Yetersiz nitelikleri sebebiyle siyasette ve toplumun gönlünde yer edemeyen bazılarının ismim üzerinden polemik yaratarak birilerine veya bazı makamlara yaranma çabası, beni doğru bildiklerimi ifade etmekten alıkoymaz. Birileri tarafından maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım gibi kalemini ve kelâmını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.

AK PARTİLİLERİN GOCUNMASINI GEREKTİRECEK DURUM YOK

Program içerisinden kamuoyunun dikkatini çeken diğer bir ifade ise ' CHP'nin oyları artıyor' cümlesi. CHP'nin oyları artıyor demek bir hüküm cümlesi değildir, bir tespittir. Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu dönemi CHP'sini laiklik, laikçilik ve Kemalizm kavramları üzerinden mukayese ettim. Günümüz CHP'sindeki dine saygılı ve özgürlükçü laiklik anlayışının Baykal CHP'sinden farklı olduğunu ve bu durumun halk ile CHP arasındaki buzları eritmeye başladığına işaret ettim. Bu tespitte AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu CHP'ye ait bir tespittir ve bunu CHP'liler pek tabii tartışabilir. Bir kısım 'Hayır biz değişmedik' derken diğer bir kısım bu tespiti haklı bulabilir. Bu tespitin doğruluğu; oyların arttığı ya da azaldığı konusu ise kamuoyu araştırmacılarının gündemidir. Benim sade ve anlaşılır açıklamalarımda AK Parti'nin ya da başka bir partinin oylarının düştüğüne dair bir ifade yok. Ancak buradan bu anlamı çıkarabilme başarısını göstererek akıl ve izan dışı cümleler sarf edenlere de değer vermiyorum.”

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

kaplan
1 ay önce
Boş kavanoz saf mı değiştirdin.Senin gibi çok var bu ülkede.
Akilli
1 ay önce
Yalançı çobanın arkasındaki saf değiştirmeyen koyunlar hali hazırda saf değiştirenlerden daha çok.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap