SON DAKİKA

Haber > Gündem > Ahmet Hamdi Çamlı: ''Laiklik anayasal bir problemdir, tartışılmalı!''

Ahmet Hamdi Çamlı: ''Laiklik anayasal bir problemdir, tartışılmalı!''

10 Nisan 2021 Cumartesi - 20:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olan AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, 10 Nisan 1928 günü Anayasa'dan çıkarılan "Devletin dini, İslam dinidir" maddesini hatırlatarak laiklik için "Anayasal bir problemdir, tartışılmalı" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, sosyal medya hesabından "Laiklik ihdasının 93. yıl dönümü..." notuyla bir paylaşım yaptı.

Çamlı’nın, 10 Nisan 1928’de "Devletin dini, İslam dinidir" şeklindeki 2. Maddenin Anayasa’dan çıkarılmasının yıldönümünde yaptığı açıklama şöyle:

"Din ve vicdan hürriyeti kostümü ile takdim edilmiş fakat İslâm'ı red, gavurluğu cebr edici, inanca zulüm aracı olarak uygulanışlarına da gani bir şekilde şahit olduğumuz, kılık kıyafete hatta kıla tüye bile burnunu sokucu hale bürünebilen 'Laiklik' anlayışı yönetici aklın inisiyatifine terk edilemez. Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir. Eşine benzer bir uygulamasına rastlanılmayan uygulamasıyla Türkiye tarihi gayet açık ve ortadadır..."

İŞTE O AÇIKLAMA:

Beğendim
2
Sevdim
0
Beğenmedim
4
Üzgün
2
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

inquisitive
1 ay önce
yeliz ciddiye alinmaz mi, imlayi da duzeltmis sanki, ya da tanidik birine yazdirdi kesin
Yasar
1 ay önce
Yeliz kız, sen kendini ne sanıyorsun?
Doğru söz
1 ay önce
Eeeeeey Devlet(!)in savcıları neredesiniz? Lâiklik Anayasanın değistirilemez , değiştirilmesi teklif edilemez maddesi. Ve bu zat Anayasaya bağlı kalacağına and içerek yemin eden bir vekil. Ey meclis siz neredesiniz? Yemininiz nerede? Bu çirkeflikler nereye kadar varacak. El alem Mars'a gider, insan beynine cip takar maymunların beyin dalgası ile bilgisayar oyunu oynatır bizim zircahiller soyut kavramlarla milleti uyalama derdinde. Çağ dışılık bizi bitirecek.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap