SON DAKİKA

Haber > Gündem > 'Acının bayramı' diye niteledi

'Acının bayramı' diye niteledi

16 Temmuz 2015 Perşembe - 15:22

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün İslam ümmeti acının bayramını yaşamaktadır. Bu bayramı da içimiz kan ağlayarak idrak etmekteyiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'den bayram mesajı. Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mesajına, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” diyerek başladı. Ülke, millet ve İslam alemi olarak rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerifin sonunda yeni bir bayrama daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Görmez, bayramların inancı, ibadeti, tarihi, kültürü ve medeniyeti bir sevinç atmosferinde buluşturarak insanları istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleri olduğunu kaydetti.

“BAYRAMLAR İMAN KARDEŞLİĞİNİN GERÇEK TEZAHÜR SAHNELERİDİR”

Görmez, bayramların Müslüman kalma şuurunu sürekli diri tutan şeâir-i diniyyeden olduğunu ifade etti. Bayramların aynı dinin, aynı inancın neşesinde insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlar olduğunun altını çizen Görmez, “Bayramlar iman kardeşliğinin gerçek tezahür sahneleridir. Bayramlar, geniş katılımla eda edilen bayram namazlarıyla, bayramın sevincini, coşkusunu, neşesini ve huzurunu ilan eden tekbirleriyle, Müslümanların birlikleri, dirlikleri, arınmaları ve günlerinin bereketli olması için yapılan vaaz, hutbe ve dualarıyla ibadet günleridir. Ramazan Bayramı, Hz. Peygambere (sas) risalet vazifesinin verilişinin, Kur’an-ı Kerim’in nüzulünün yani İslâm’ın doğuşunun; Kurban Bayramı ise İslâm ümmetinin doğuşunun bayramı olması bakımından Müslümanlara tarih bilinci kazandıran kıymetli vakitlerdir” dedi.

“İNSANLIĞIN KURTULUŞU İÇİN AKAN BİR RAHMET PINARI”

Ramazan bayramının aslında kuraklık çeken tüm insanlığın kurtuluşu için akan bir rahmet pınarı olduğunu sözlerine ekleyen Görmez, mesajına şöyle devam etti: “Farklı coğrafyalardan, farklı dillerden, farklı ırklardan, farklı renklerden ve farklı kültürlerden milyonlarca Müslümanın bu bayramda aynı sevinç etrafında halkalanması, merhamet kuraklığı çeken insanlığın merhameti yeniden kuşanması için büyük bir umuttur. Bu rahmet pınarı, dünyayı kana bulayan ve ateşe atan her türlü ayrımcılığın, ötekileştirmenin, insanlığın büyük çoğunluğunu açlığa mahkûm eden ve yoksullaştıran iradelerin, vahşet, zulüm ve haksızlıkların pekâlâ mağlup edilebileceğinin en güzel göstergesidir.”

“BUGÜN İSLAM ÜMMETİ ACININ BAYRAMINI YAŞAMAKTADIR”

Bugün İslam ümmetinin acının bayramını yaşadığını ve bu bayramı da kan ağlayarak idrak edildiğini belirten Görmez, “Ramazan’ın manevi atmosferinde yenilenen nefislerimiz, bu bayram ile oluşan birliktelik yeniden istikametimizi tevhid ile birleştirmeli ve parçalanan kalplerimize yeniden ülfet getirmelidir. Bu bayram, yeryüzünde dağılmış, ayrılığa düşmüş veya üzerine ölü toprağı serilmiş ya da birbirine düşmüş İslam ümmetinin yeniden dirilişi, yeniden ayağa kalkışı ve aynı ruhla ve aynı ülkü etrafında birlikte yeniden yürüyüşü ve uyanışı için Yüce Rabbimize dua etmeliyiz. O halde bu bayramda yapacaklarımızı, bayram ilmihalimizi asla unutmayalım. Her şeyden önce bayram sevincini, neşesini ve huzurunu kalbimizin ve gönlümüzün derinliklerinde hissedelim. Bayram atmosferini aile efradımıza, komşularımıza, akrabalarımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza, içinde yaşadığımız topluma ve tüm insanlığa yayalım. Onun muştusunu gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, şehirlerden şehirlere, ülkelerden ülkelere taşıyalım!

Bayram günlerini asla kendimizi yalnızlaştırdığımız sıradan tatil günleri olarak görmeyelim. Ailelerimizle birlikte bayram namazında camileri neşelendirelim. Yüreklerimizin en ağır yükü olan dargınlıkları, küskünlükleri, düşmanlıkları, kin ve öfkeyi bir tarafa bırakarak af ve bağışlama yolunu tercih edelim. Gönlümüzü herkese açalım, barışalım, kucaklaşalım ve bayramlaşalım. Varlık sebebimiz olan anne-babalarımızı ve aile büyüklerimizi sevindirelim. Ahirete irtihal edenleri rahmetle yâd edelim, onlara hayır duada bulunalım. Anne ve babalarımızın rızalarını kazanmaya çalışalım. Hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi mutlu etmenin yollarını arayalım. Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımızı mutlaka bayramın coşkusuyla tanıştıralım. Fıtratın bayramında onların fıtratlarını besleyelim. Kendilerinden ilim tahsil ettiğimiz hocalarımıza hürmet ve muhabbetlerimizi gösterelim. Sıla-i rahim yapalım, akrabalarımızı ziyaret edelim. Komşularımızın bayramını tebrik edelim. Dost ve arkadaşlarımızla buluşalım. Ve bayram yapamayanlara da bayram yaptıralım” şeklinde konuştu.

“YERYÜZÜNDE İYİLİKLER EGEMEN OLSUN”

Görmez, Ramazan Bayramı’nda yaralı gönüllerin, bitap düşmüş yüreklerin onarılması gerektiğini söyledi. Huzur evlerinde evlat sevgisiyle yanıp tutuşan yaşlıların ziyaret edilmesi gerektiğini, onların gönüllerini alınması gerektiğinin altını çizen Görmez, “Sevgi evlerinde, yetiştirme yurtlarında sevgiye ve merhamete aç yetim, öksüz, garip ve kimsesizlerin başlarını okşayalım, onları sevindirelim. Hapishanelerdeki mahkûmlara, hastane köşelerindeki hastalara bayram sevinci taşıyalım. Fakirleri, yoksulları ve muhtaçları gözetelim. Ülkemizdeki Suriyeli muhacir kardeşlerimizi unutmayalım. Silahların gölgesinde bayramı bayram gibi yaşayamayan kardeşlerimizin kurtuluşu için çaba harcayalım. Suriye ve Irak başta olmak üzere Filistin, Kudüs, Gazze, Mısır, Doğu Türkistan, Myanmar/Arakan ve dünyanın farklı yerlerinde kardeşlerimizin yaşadığı mazlumiyet ve mağduriyetlerin son bulması için Yüce Rabbimize dua ve niyaz edelim. Tüm insanlığın ümidi olduğumuzu unutmayalım. Bayramı, insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi; mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Yeryüzünde iyilikler egemen olsun. Bayramınız mübarek olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, milletimizin, gönül coğrafyamızın, yurtdışındaki millet varlığımızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan Bayramlarını can-ı gönülden tebrik ediyor; bayramın ülkemize, milletimize, âlem-i İslâm’a ve bütün insanlığa huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap