SON DAKİKAHaber > Gündem > Abdulkadir Uraloğlu talimatı verdi bakanlık harekete geçti

Abdulkadir Uraloğlu talimatı verdi bakanlık harekete geçti

01 Aralık 2023 Cuma - 14:45
15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden yapılan yapay zeka destekli reklamlarla ilgili bakanlık harekete geçti.

Geçen günlerde bir tekstil markasının köprüye 'battaniye' astığı görüntüler gündem oldu. Görüntülerin yapay zeka ile oluşturulduğu ortaya çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü, yapay zekalı köprü reklamlarına ilişkin inceleme başlamıştı. Bakanlık incelemenin ardından harekete geçti.

Bakan Uraloğlu, yapay zekâ çalışmalarının insanların hayatını kolaylaştırmak ve bazı alanlarda insan hata payını en aza indirmek için geliştirilmiş olan bir sistem olduğunu söyleyerek, "Ülkemiz içi sembol olmuş çalışmalarının tüketiciyi manipüle edecek şekilde kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu konuda hukuki başvurularımızı yaptık. Yapay zeka çalışmalarının da doğru ve geçekler üzerinden yapılması gerekir.Yapay zeka ile yapılan görüntüler...

O nedenle İstanbul Boğazı geçişini sağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün üzerine izin alınmadan bir şey asılamayacağı gibi üzerinden de sadece belli tonajda araçlar geçebildiği için bunun dışındaki görsellerin kullanılması ve yapılan algı çalışmaları hem tüketiciyi yanıltır hem de güvenlik anlamında zaafiyet oluşturur.

Bu nedenle yapay zeka ile oluşturulan ve 15 temmuz Şehitler Köprüsü’nün kullanıldığı anlaşılan iki marka hakkında reklam ve pazarlama çalışmalarında izinsiz kullanıldığı için hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız. İlgili genel müdürlüğümüz tarafından firma yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Bundan sonra da konunun takipçisi olacağız" dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap