SON DAKİKA

Haber > Gündem > 3.7 milyon işsiz nereye kayboldu? TÜİK’e acilen inceleme istendi

3.7 milyon işsiz nereye kayboldu? TÜİK’e acilen inceleme istendi

24 Temmuz 2021 Cumartesi - 09:57

Türkiye İstatistik Kurumu'nun hesaplarında Son 5 yılda 3 milyon 695 bin işsizin görünmediği belirtildi. Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TÜİK'in hesaplamaları için "acilen" araştırma istedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Türkiye İstatistik Kurumu için TBMM’de “acilen” araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Son 5 yılda 3 milyon 695 bin işsizin TÜİK hesaplarında görünmediği belirtiliyor.

Ünal Demirtaş, TÜİK'in hesaplarına göre son 5 yılda çalışabilir nüfusun 4 milyon 816 bine, işgücü nüfusunun 1 milyon 120 bine çıkmasına rağmen istihdamın 208 bin işsizliğin de sadece 913 bin kişi artığını, bu durumda 3 milyon 695 bin kişinin hesaplarda görünmediğini söyledi.

Erdoğan Süzer'in Sözcü'de yer alan haberine göre; TÜİK'e “3 milyon 695 bin kişi nereye kayboldu?” diye soran Demirtaş, TÜİK'in gerçek işsizlik, gerçek enflasyon ve gerçek büyüme gibi kritik verileri gizleyerek sorunların çözümünü engellediğini ifade etti.

Demirtaş, TÜİK'in enflasyon, büyüme ve işgücü gibi önemli konularda yayımladığı çelişkili verileriyle kuruluş kanunda belirlenen tarafsızlık, şeffaflık ve tutarlılık ilkelerine uygun davranmadığını belirterek, “Veriler, TÜİK'in işgücü istatistiklerini makyajlayıp, işsizlik sorununu küçültme çabası içinde olduğunun somut bir göstergesidir” dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
1 ay önce
Yok canım, sizi bilmem ama biz Lâle Devrini yaşıyoruz! İtibardan tasarrufsuz, Külliye, saraylar, uçaklar, lüks arabalar, bir ordu koruna, 95% medya(medhiye), sağımızı solumuzu da zengin etti,... Hamdolsun!
Doğru söz
2 ay önce
Türkiye'de doğru ne kaldı ki... Türkiye topyekün " kandır kandır şov" u oynuyor. Allah'ıma şükürler olsun ki zamanında 2020 Olimpiyatları Istanbul'a değil de Tokyo'ya verildi. Yoksa tüm dünyayı çıldırtacaktık. O iş bize göre değil. Bu saatten sonra bizi elemelere de kabul etmezler zaten. Hatta başvurumuzu bile kabul etmezler. Zaten o yüzden artık başvuru da yapmaz AKP.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap