SON DAKİKA

Haber > Gündem > 2019 Fitre bedeli belli oldu! Fitre nedir, ne zaman verilir?

2019 Fitre bedeli belli oldu! Fitre nedir, ne zaman verilir?

29 Nisan 2019 Pazartesi - 12:59

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile 2019 yılı Fitre bedeli belli oldu. Fitre nedir, ne zaman verilir? İşte ayrıntılar…

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesi ile bu ay içerisinde verilen Fitre bedeli de belli oldu. Diyanet İşleri Başkanı 2019 Yılı Fitre beledini açıkladı. Fitre nedir, ne zaman verilir? Bütün ayrıntılar haberimizde…

2019 FİTRE BEDELİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Ali Erbaş, bu seneki fitre bedelinin 23 Türk Lirası olarak belirlendiğini açıkladı.

Fitre miktarı bu sene 23 lira olarak belirlendi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi."

FİTRE NEDİR, NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.
Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap