SON DAKİKA

Foto Galeri > UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

26 Haziran 2022 Pazar - 13:48

UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

1 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

"Akdeniz dahil okyanusun çoğunu kapsayan 12 tsunami uyarı merkezi kurmak için çalışmalar yapıldı" şeklinde konuşan Aliaga, "Akdeniz dahil çoğu bölgede tsunami riski hafife alınıyor" dedi.

2 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Program ile ilgili konuşan Unesco baş tsunami uzmanı Bernardo Aliaga, "2004 ve 2011'deki tsunamiler bir uyandırma çağrısıydı" derken, “2004'ten bu yana çok yol kat ettik. Bugün daha güvendeyiz. Ancak hazırlık konusunda boşluklar var ve iyileştirmemiz gerekiyor, uyarıların ziyaretçiler ve topluluklar tarafından anlaşıldığından emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

3 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

NTV'nin aktardığı bilgiye göre; "Tsunamiye hazır" programı, UNESCO’nun önümüzdeki hafta Lizbon'da düzenlenecek BM Okyanuslar konferansı öncesinde başlattığı daha geniş kapsamlı çabasının bir parçası olarak öne çıkıyor.Programın amacı ise risk altındaki tüm toplulukların 2030 yılına kadar oluşabilecek bir tsunami durumunda ne yapacaklarını bilmelerini sağlamak olarak açıklanıyor.

4 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Raporda, tsunami riski altında olduğu belirtilen beş şehir ise Marsilya, İskenderiye, İstanbul, İspanya'nın Atlantik kıyısında Cádiz yakınlarındaki bir kasaba olan Cannes ve Chipiona olarak açıklandı.

5 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Yayımlanan raporda UNESCO, Akdeniz'deki yeni beş risk altındaki şehir ve bölgenin, daha önce açıklanan 21 ülkedeki diğer 40 "tsunamiye hazır" kasaba ve şehre katılacağını vurguladı.

6 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

UNESCO, tsunamilerin meydana geldiği Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki toplulukların genellikle tehlikelerin farkında olmasına rağmen, Akdeniz de dahil olmak üzere diğer kıyı bölgelerde hafife alındığını söyledi.

7 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Özellikle Marsilya, İskenderiye ve İstanbul şehirlerinin büyük risk altında olduğunu belirten örgüt, önümüzdeki 30 yıl içerisinde bir metre yüksekliğinden daha fazla olan tsunaminin gerçekleşme ihtimalinin neredeyse yüzde 100 olduğunu açıkladı.

8 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, hazırladığı son raporunda, gerçekleşebilecek bir tsunaminin Akdeniz veya yakınındaki büyük şehirleri etkileyeceğini belirtti.

9 / 9 UNESCO'dan korkutan tsunami raporu! İstanbul da listede!

Duyuru Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yakın tarih içerisinde meydana gelecek tsunami tehlikesi ile ilgili bir rapor hazırladı.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap