SON DAKİKA


Foto Galeri > Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

28 Mayıs 2022 Cumartesi - 11:10

Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

1 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Tam görev simülatörü üzerinden, üste bulunan STE simülatörleri ve Türkiye genelindeki diğer simülatörlerle bağlantı kurularak çoklu görev uçuşları da yapılıyor.

2 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Düşman uçağı saldırısı, motor arızası, kötü hava koşulları gibi kumanda odasındaki eğitimcilerin hazırladığı birçok farklı senaryoyu simülatörde deneyimleyen pilotlar, havada yaşanabilecek tüm olumsuzluklara hazırlıklı hale geliyor.

3 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

161. Filo'da bulunan, 360 derece görüş açısına sahip, birebir uçuş ortamının oluşturulduğu "tam görev simülatörü", savaş pilotlarına ve pilot adaylarına gerçek bir F-16'da yaşanabilecek tüm ortamı deneyimleme imkanı tanıyor.

4 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

"Jet sesi özgürlüğün sesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'İstikbal göklerdedir' demiş. Biz de göklerde vatan savunmasında görev yapan pilotlar olarak aldığımız bu emaneti taşımaya devam ediyoruz."

5 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Geçen yıl 2,5 ay süren NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya ve NATO hava sahasını koruma ve devriye görevini üstlendiklerini kaydeden Binbaşı, şöyle devam etti:

6 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

LANTIRN podlarının ise 1994'ten itibaren devreye alındığını dile getiren Binbaşı, "LANTIRN pilotlarını biz Türkçede 'GAGAVUZ pilotu' yani 'gece alçak gidiş, vuruş ve atış uzmanı' olarak adlandırıyoruz. Gece, gündüz, her hava şartında, alçak irtifadan radar kapsama alanlarının dışında kalacak şekilde görevleri icra ediyoruz." ifadesini kullandı.

7 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

161. Filo'da görev yapan F-16 pilotu Binbaşı da AA'ya yaptığı açıklamada, ilk olarak 1943'te Gaziemir'de 6. Tayyare Alayı olarak kurulan filonun, F-16'ların gelişiyle birlikte 1992'den itibaren Bandırma'da görevini sürdürdüğünü anlattı.

8 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

LANTIRN podlu uçakları kullanan pilotlar, bu konuda sıkı eğitimlere tabi tutuluyor.

9 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

F-16'lara düşük irtifada gece görüşü ve hedefleme imkanı veren LANTIRN podu sayesinde, savaş uçakları olumsuz hava koşullarından etkilenmeden geceleri 33 metreye kadar alçalabiliyor.

10 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Türkiye'nin gökyüzündeki en vurucu gücü F-16'ların gündüzleri "kartal", geceleri "yarasa"ya dönüşmesini sağlayan ise LANTIRN (Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night-Gece için Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını) sistemi.

11 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Yerli ve milli mühimmatla terör hedeflerini tam isabetle vuran filo, aynı zamanda NATO bünyesindeki görevlere de katılıyor.

12 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Her türlü hava harekat görevini gerçekleştirebilme yeteneğine sahip filo, gece-gündüz fark etmeksizin hem Ege'de Türk hava sahasının korunmasında hem de terörle mücadelede aktif rol üstleniyor.

13 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Gündüzleri "Kartal" çağrı adını kullanan filo, gün battığında ise "Yarasa" olarak kodlanıyor. Bu filoya ait F-16'ların kuyruklarının bir tarafında kartal, diğer tarafında ise yarasa sembolü yer alıyor.

14 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Balıkesir, Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 161. Filo, Türkiye'nin iki çağrı adına sahip ilk ve tek filosu.

15 / 15 Onlar Türkiye'nin gökyüzündeki gururları !

Türk hava sahasını tehlikelerden koruyan, yurt içinde ve dışında ülkenin güvenliği için başarılı operasyonlara imza atan Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde çok özel bir filo bulunuyor.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap