SON DAKİKA

Foto Galeri > Kendi küçük faydası büyük

Kendi küçük faydası büyük

15 Temmuz 2020 Çarşamba - 13:31

Yemeklerde severek kullandığımız sumak, faydaları saymakla bitmeyen bir baharat. Sumak baharat olarak tüketilmesinin yanı sıra sumak suyu veya sumak çayı olarak da tüketilebiliyor. Peki sumak tansiyonu düşürür mü?

1 / 11 Kendi küçük faydası büyük

Hepimiz formumuzu korumak, daha güzel görünebilmek, sağlığımızı düzeltmek ya da kaybetmemek için birçok şey tüketiyoruz, belki de ürünler kullanıyoruz. Peki, sumağın tüm bunlar için faydalı bir baharat olduğunu biliyor muydunuz? Farsçada kırmızı meyve ve limonlu baharat olarak bilinen sumağın tadı, gerçekten de ekşimsi. Bu mucize baharat yemeklere müthiş bir tat, bizlere ise sağlık veriyor. İşte sumağın faydaları.

2 / 11 Kendi küçük faydası büyük

1-İltihaplara karşı koruyucuEnfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olan sumak, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sumak ve ekstresinin iyi bir anti-inflamatuar yani iltihap karşıtı olduğunu göstermiştir.

3 / 11 Kendi küçük faydası büyük

2-Diyabet karşıtıKandaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu özelliği ile diyabeti önleyici ve tedavi edici etki göstermektedir. Sumak doğal bir insülin görevi görür. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

4 / 11 Kendi küçük faydası büyük

3-Kalp ve karaciğer dostuYüksek kolesterol kalp ve karaciğer hastalıklarının nedenidir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesi düşük bireyler, bu değeri yükseltmek için sumak tüketebilir. Sumak, kalp ve karaciğer hastalıklarını önlemede etkili bir baharattır.

5 / 11 Kendi küçük faydası büyük

4-Kanser karşıtıSumak ile yapılan çalışmalar sumak bitkisinin anti kanserojen yani kansere karşı olduğunu kanıtlamıştır. Meme kanserinin özellikle kadınlarda görülme oranı yüksektir. Yapılan bir çalışmada sumağın meme kanseri üzerine etkisine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre meme kanseri hücrelerinin çoğalmasında olumsuz etki gösterdiği düşünülmektedir.

6 / 11 Kendi küçük faydası büyük

5-Toksik maddelerin atılmasına yardım ederSumak idrar söktürücüdür. Yani idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu toksinlerin vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

7 / 11 Kendi küçük faydası büyük

6-Kadınlar için oldukça faydalıSumak kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sumak anne sütünü de artırmaya yardımcıdır. Sumağın düzenli kullanımı adet düzensizliğini tedavi etmekte ve adet döneminde oluşan ağrılara iyi gelmektedir.

8 / 11 Kendi küçük faydası büyük

Sumak çayı (suyu) nasıl yapılır?Kaynattığınız bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sumağı koyun ve demlemeye bırakın.Daha sonra sumağı süzün ve suyunu için.

9 / 11 Kendi küçük faydası büyük

Sumak kilo verdirir mi?Sumağı tek başına tüketemiyorsanız salata sosunuza eklemeyi deneyin. Yediğiniz salatadan daha çok tat alırken cildinizi de güzelleştirebilirsiniz. Yemeklerinize ekleyeceğiniz sumak ile hem yemeğinizden daha çok tat alacak hem de kilonuzu kontrol edebileceksiniz.Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

10 / 11 Kendi küçük faydası büyük

Sumaklı yoğurt kürüYemeklerinize sumak ekleyerek ya da günde 3 bardak sumak çayı içerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo verebilirsiniz.Her gün bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı sumak ile yapacağınız kürü düzenli olarak tüketmeniz, yağ yakımını da hızlandıracaktır.

11 / 11 Kendi küçük faydası büyük

Sumak kullanmanın zararlarıHer şeyde olduğu gibi sumağın da fazla kullanılması faydadan çok zarar sağlıyor. Bu nedenle orantılı olarak tüketilmesi gerekiyor. Özellikle tansiyon hastalarının doktorlarına danışıp o şekilde sumak tüketmesi daha doğru olacaktır.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap