SON DAKİKA


Foto Galeri > İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

02 Temmuz 2024 Salı - 10:30

İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

1 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Kars'taki Ani Ören Yeri'nde yapılan kazılarda bulunan altın kemer Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

2 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

1989-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında altın kemer bulunmuştu. 2002 yılında bulunan altın kemer, 22 yıl koruma altında tutuldu.

3 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

Üzerinde çeşitli figürler bulunan 432 gram ağırlığındaki altın kemer, muhafaza edildiği depodan çıkarılarak Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

4 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

İlk defa sergilenen ve müzeyi ziyarete gelenlerin ilgisini çeken kemer yaklaşık 3 ay boyunca burada sergilenecek.

5 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdür Vekili Hakim Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, Ani Ören Yeri'nin Türkiye'deki önemli kültür merkezlerinden biri olduğunu hatırlattı.

6 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

Hakim Aslan, Orta Çağ'ın önemli şehirlerinden olan Ani Ören Yeri tarihinin, çok erken dönemlere denk geldiğini belirterek ören yerinin kenarındaki vadilerde Kalkolitik dönemlere tarihlenen alanlar olduğunu aktardı. Bu tarihi alanların Urartu ile Pers dönemlerinde de kullanıldığını aktaran Aslan, şu sözlere yer verdi:"Ani'nin ihtişamlı dönemini Orta Çağ'da yaşadığını bilmekteyiz, 1800'lü yılların sonlarında Ani Ören Yeri'nde Rus asıllı Nikolay Marr tarafından arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır. Daha sonra çalışmalar Türk hocalarımız tarafından yapılmış ve halen de devam etmektedir. Altın kemer de 2002 yılında Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı döneminde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkartılan eserlerden bir tanesidir. Eser çok önemlidir, altın malzemeden yapılmıştır."

7 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

Altın kemerin özellikleriyle ilgili konuşan Aslan, "Kemer 3 bölümden oluşmaktadır, birincisi kemer tokası, ikincisi tekstil parça üzerindeki kemer halkalar ve kemer levhasından oluşuyor. Tamamı altın malzemeden yapılmıştır, üzerinde süslemeler bulunmaktadır. Ortadaki kemer tokası 8 dilimli olarak yapılmış ve kenarlarında savat işçiliği görülmektedir. Kemer levhasına baktığımızda 25 santimetre uzunluğunda, 2,5 santimetre genişliğindedir." Aynı zamanda tarihi ipuçlarına değinen Aslan, "Uç kısmında ise insan başı figürü yer almaktadır. Bu, bizim için çok önemlidir, kemeri tarihlendirme konusunda bize önemli ip uçları sunmaktadır. Aynı figürleri Uygur dönemine ait duvar resimlerinde görebilmekteyiz. Burada aslında 3'üncü bir göz görülmektedir ayrıca kemer tokası üzerine insan figürünün yanı sıra 'lisa' kelimesi yazmaktadır. Lisa kelimesi sahibine anlamı taşımaktadır. Daha önceleri gördüğümüz seramikler üzerinde lisa kelimesi, sahibine uğur, bereket getirmesi anlamında kullanılmıştır." dedi.

8 / 8 İlk kez sergilenecek: Yüzyıllara meydan okuyan kemer

Aslan, altın kemerin müzede 3 ay sergilendikten sonra yeniden depoya konulacağını belirtti.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap