SON DAKİKA


Foto Galeri > Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

16 Mayıs 2024 Perşembe - 10:35

Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

1 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Emekli olacak milyonları yakından ilgilendiriyor. EYT düzenlemesi kapsamında emeklilik hakkı kazananlara kıdem tazminatı uyarısı geldi. Detaylar belli oldu. Öte yandan emeklilere ödenen promosyon ödemesi ile ilgili kritik ayrıntı belli oldu. Emekli maaşına bloke konulamıyor. Peki promosyon ödemelerine haciz işlemi uygulanabilir mi? İşte detaylar...

2 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Kamu çalışanı, Bağ-Kur'lu, SSK çalışanı bir çok kişi ne zaman ve hangi şartlarda emekli olacağını merak ediyor. Emekliler ise maaş zamları ve maaş ödemeleri ile ilgili ayrıntıları merak ediyor. Hepsi tek tek açıklandı. Çalışan ve emeklilerin merak ettiği sorular yanıtını buldu. Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan emekli ve çalışan milyonların merak ettiği soruların yanıtlarını verdi. İşte o soru ve cevaplar...

3 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Bağ-Kur 7200’den haber var mı? Uzun zamandır bizleri umutlandırdılar, fakat bir türlü sonuçlandırılmadı. Temmuz ayında 18 ay ihya ve 8 ay da askerlik borçlanması yaparsam emekliliğim doluyor. Bir haber, bir duyumunuz var mı? Temmuz gibi, hadi en geç Ekim gibi çıkar mı acaba yasa?

4 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Yapılacak yeni düzenleme ile SSK’lılar ile Bağ-Kur’luların prim günleri eşitlenecek. Bağ-Kur’luların prim gün sayısı 9 bin günden 7 bin 200 güne düşecek ama yaş şartı değişmeyecek. Böylece 7 bin 200 prim gün sayısını tamamlayan Bağ-Kurlular kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olacak. Düzenlemenin ne zaman yapılacağı henüz netlik kazanmış değil. Bu konuda en son açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yaptı. Işıkhan, Bağ-Kurlular’ın prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenmesine yönelik çalışmanın orta vadeli plan içinde olduğunu söyledi. Buna göre önümüzdeki iki yıl içinde bu konuda bir düzenleme yapılacak. Bu sene sonuna kadar düzenleme yapılacağını sanmıyorum.

5 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

13.10.1980 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1.7.1997. Mayıs 2024 itibari ile 5900 prim günümü dolduruyorum. Emeklilik dilekçesini hemen vermek mi, yoksa kıdem tazminat tavanının yeniden belirlendiği 3 Temmuz’dan sonra mı vermek emekli maaşı açısından daha avantajlı? Emekli ikramiyemi almadan emekli olup çalışmaya devam edersem haklarım nelerdir?

6 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

EYT’den yararlanarak emekli oluyorsunuz. Kıdem tazminatı ile emekli maaşı arasında bir ilişki bulunmuyor. Kıdem tazminatı işverenin size ödeyeceği tutar. Bugün için kıdem tazminatının tavanı 35 bin lira. Temmuz ayında ise tazminatın tavanı artacak. Yüzde 25’lik artış olursa, temmuz ayında tazminat tavanı 43.750 liraya çıkar. Yüksek kıdem tazminatı alabilmek için temmuz ayında emeklilik dilekçenizi vermeniz daha doğru olur. Şimdi emekli olur, aynı işyerinde çalışmaya devam ederseniz işvereniniz ile aranızda ileride işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatınızı alacağınıza yönelik protokol yapmanız gerekiyor.

7 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Kızım 2005 doğumlu ve halen üniversite eğitimi almaya devam ediyor. İleride emekliliğinin gecikmemesi için sigorta başlangıcı yaptırmak istiyorum. Kızım için isteğe bağlı sigorta başlatabilirim ancak ödemelerini sürekli yapamayacağım için 2-3 ay ödeyip kapatmam gerekecektir. Yaz başında okulu tatile girince bir tanıdığım yanında SGK başlangıcı yaptırıp 2-3 ay çalıştırıp okulu başlayınca çıkışını yaptırabilirim. Bunlardan hangisi önerirsiniz?

8 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Kızınızı bir tanıdığınızın yanında sigortalı gösterirseniz suç işlemiş sayılırsınız. Bu durum sahte sigortalılığa girer. SGK bunun tespit ederse tanıdığınız sahte sigortalı çalıştırdığı için ciddi ceza alır hem de kızınızın sigortalılığı iptal edilir. Kızınızı illa da sigortalı yapmak istiyorsanız isteğe bağlı sigortalı yapabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortalı olunabilmesi için de 18 yaşını doldurması gerekiyor.

9 / 9 Emekli olacaklara kıdem tazminatı ve promosyon uyarısı!

Promosyondan yararlanmak için banka değiştirmek istedim. Bankaya müracaat ettiğimde promosyon ücretinde haciz olduğunu söylediler. Bloke koymuşlar. Emekli maaşına bloke konur mu?

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap