SON DAKİKA

Foto Galeri > Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

04 Ağustos 2019 Pazar - 12:25

Giresun'daki Göksu Deresi'ndeki büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, yaz mevsiminde aldığı turkuaz rengiyle turistlerin ilgisini çekiyor

1 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Giresun'daki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, yaz mevsiminde aldığı turkuaz rengiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

2 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Dereli ilçesinde 482 hektarlık alandaki şelaleleri, gölleri, akarsuları ve subasar ormanlarıyla dikkati çeken Kuzalan Tabiat Parkı'nın önemli kaynak değerleri arasında yer alan Mavigöl, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

3 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Giresun-Şebinkarahisar yolundaki derede yer alan Mavigöl, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

4 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu Deresi içinde, havzanın kayalık yapısına bağlı oluşan göller, karların erimesiyle hazirandan itibaren aralık ayına kadar turkuaz renkte akıyor.

5 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalarla ziyarete uygun hale getirilen Mavigöl, günlük 5 bine yakın ziyaretçi çekiyor.

6 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Kuzalan Tabiat Parkı İşletmecisi Murat Yayla, yaptığı açıklamada, mevsimsel olarak turkuaz rengi alan Mavigöl'ün son yıllarda çok rağbet gören bir turizm destinasyonu haline geldiğini söyledi.

7 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Suyun turkuaz rengini almasının mayıs ayı sonundan itibaren başladığını ifade eden Yayla, bu yıl hava şartlarının yağmurlu olması nedeniyle bu sürenin uzadığını aktardı.

8 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Yayla, yurt içi ve yurt dışından Mavigöl'ün ziyaretçi aldığını belirterek, "Mesela geçen hafta Moğolistan Rallisi kapsamında Avrupa'dan çıkıp oraya giden tüm araçlar Mavigöl'ü ziyaret etti. Mavigöl artık uluslararası bir konum kazanmış durumda." dedi.

9 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Ulusal büyüklükteki tur şirketlerinin yüzde 90'ının Karadeniz turları kapsamında Mavigöl'e uğradığına işaret eden Yayla, "Bölgesel anlamda Samsun'dan Trabzon'a kadar günübirlik turlar geliyor. Cumartesi ve salı günleri özellikle tur otobüsleri geliyor. Bölge insanı da çok talep gösterdi, günlük 5 bin kişi Mavigöl'ü ziyaret ediyor." diye konuştu.

10 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Murat Yayla, Kurban Bayramı tatili süresince Mavigöl'ü yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

11 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

Samsun'dan gelen Esra Türkdönmez ise Mavigöl'ün Karadeniz'de yer alan güzel bir doğa harikası olduğunu belirterek, "Herkesin görmesini tavsiye ediyorum. Ben ayrıca amatörce fotoğraf da çekiyorum. Temmuz ayı sonunda bu rengi burada bulabiliyoruz. Böyle bir renk başka bir yerde yok, çok enteresan çok farklı bir renk." ifadelerini kullandı.

13 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

14 / 15 Doğa harikası "Mavigöl" ziyaretçilerini ağırlıyor

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap