SON DAKİKA

Foto Galeri > Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

08 Temmuz 2020 Çarşamba - 13:03

Bilim insanları COVID-19'un iltihaplanma, psikoz ve deliryum gibi ciddi nörolojik komplikasyonlara yol açabileceğini beliterek beyin hasarı dalgası uyarısında bulundu.

1 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Dünyada 500 binden fazla kişiyi öldüren COVID-19, büyük ölçüde akciğerleri etkileyen bir hastalık olsa da nörobilimciler ve uzman doktorlar, salgının beyin üzerindeki etkisinin ortaya çıkan kanıtlarının olduğunu ifade etti.

2 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

University College London (UCL) araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, beyin fonksiyon bozukluğu, felç, psikoz ve deliryum olan 43 COVID-19 hastası tanımladı. Araştırma ile bilim adamları, koronavirüsten kaynaklanan beyin hasarı riski konusunda uyarıyorlar.

3 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Çalışmaya öncülük eden UCL Enstitüsü'nden Michael Zandi, "Pandemiye bağlı büyük bir beyin hasarı görebiliriz. Bu 1918 İspanyol Gribi sonrasında, 1920 ve 1930'larda görülen ensefalit salgınına benzer bir şey olabilir" dedi.

4 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Kanada Üniversitesi'nden Adrian Owen, "Benim endişem şu: Şu anda COVID-19 ile milyonlarca insanımız var. Yıl içinde 10 milyon iyileşmiş insanımız varsa ve bu insanların bilişsel bozuklukları varsa ... O zaman bu onların çalışma ve günlük yaşam aktivitelerine devam etme yeteneklerini etkileyecek" dedi.

5 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Nöroloji Dergisi 'Brain'de yayınlanan UCL çalışmasında, beyin iltihabı olan dokuz hastaya, sıklıkla çocuklarda görülen ve viral enfeksiyonlar tarafından tetiklenebilen akut dissemine ensefalomiyelit (ADEM) adı verilen nadir bir durum tanısı kondu.

6 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

AYDA 1'Dİ HAFTADA 1'E YÜKSELDİEkip, genellikle ayda yalnızca bir ADEM hastası olan yetişkin bir hasta gördüklerini, ancak çalışmayı yürütürken bunun haftada bire yükseldiğini söyledi.

7 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Çalışmaya önderlik eden Ross Paterson, "Hastalığın sadece birkaç aydır var olduğu göz önüne alındığında, COVID-19'un ne kadar uzun süreli hasar verebileceğini henüz bilemeyebiliriz. Erken teşhis hastanın sonuçlarını iyileştirebileceğinden doktorların olası nörolojik etkilerinin farkında olması gerekir" dedi.

8 / 8 Bilim insanlarından yeni uyarı: COVID-19 bağlantılı beyin hasarı

Adrian Owen ise ortaya çıkan kanıtların, bu tür nörolojik ve psikiyatrik komplikasyonların ne kadar yaygın olduğunu değerlendirmek için ayrıntılı çalışmalara ve küresel veri toplama ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap