SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti

Vatandaş elektrik faturalarına isyan etti

17 Ocak 2022 Pazartesi - 19:07

Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında geçilen kademeli tarife sistemi sonrası ilk faturalar geldi. Faturalarında yüksek ücretler gören vatandaşlar, bu duruma tepki gösterdi.

1 Ocak 2022'den geçerli olmak üzere doğalgaz ve elektriğe zam geldi.

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu.

YÜZDE 50 İLE YÜZDE 125 ARASI ZAM YAPILDI

Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi. Yeni sistemle birlikte elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı.

1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

FATURALAR ŞUBAT AYINDA DAHA DA KABARACAK

Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor.

Üstelik ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil.

Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da demek oluyor ki şubat ayında faturalar daha da kabaracak.

EPDK FATURALARI İNCELEMEYE ALDI

Bazı vatandaşlar aralık ayındaki kullanımlarında zamlı tarifeden kesildiğini iddia ediyor. Hatta bu iddia üzerine EPDK inceleme başlattı.

Faturaları mercek altına alan EPDK, "Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz" açıklamasında bulundu.

EPDK'nın ardından bir açıklama da Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nden (ELDER) geldi. ELDER'in açıklamasında, "Elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin eski tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut dönem tarifesiyle kademeli olarak fiyatlandırıldığını bildirdi." denildi.

ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI KIZDIRDI

2022 yılının ilk zamlı faturaları vatandaşları da kızdırdı. Sosyal medyadan faturalarını paylaşan vatandaşlar, adeta ateş püskürdü.

Kiminin faturası 2 kat, kimini 3 kat artarken, kimi de iki kişi yaşamalarına rağmen gelen bin liralık elektrik faturasına isyan etti. Bazı vatandaşlar yaptığı paylaşımlarla aralık ayı tüketimlerinin de zamlı kesildiğini öne sürdü.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

YORUM
4 ay önce
ayda 150 kilovat normal aile harcar bu nasıl bir ortalama
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
DANIŞTAYIN : BU REZALET ELEKTRİK ZAMMINI İPTAL ETMESİNİ BEKLİYORUZ ! DANIŞTAYA GÖTÜRÜLMÜŞTÜ KONU !
Yıldırım
4 ay önce
tayyip erdoğan ne demişti? Beni başkan yapın ülkeyi uçurayım dolar euro sıfırdanacak evet dolar euro şu anda tl karşısında sıfırlanmıştır. Temel gıda maddeleri ekmek süt balık et var ama yiyemiyeceğiz enerji, doğalgaz tüp LPG elektrik kullanamayacakz akp’nin ülkeye getirdiği son nokta budur. alkole sigaraya %100’e yakın zamlar geliyor insanlar kaçak alkol kullansın ölsün Ölmeye de devam etsin
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
DANIŞTAY VAKİT KAYBETMEKSİZİN ELEKTRİĞE GETİRİLEN İKTİDAR TARAFINDAN FAHİŞ ZAMMI İPTAL ETMENİ BEKLİYORUZ ! NE KADAR GEÇ KARAR VERİRSENİZ O KADAR ÇOK KABARIK FATURA GELECEK DEMEK!
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
SAYIN DANIŞTAYDAKI HAKİMLERİMİZİ ELEKTRİK ZAMMINI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ ! İKTİDAR PARTİSİ HABERDEDE BELİRTİLDİĞİ ELEKTRİK ZAMMINDA HALKIN ÇOĞUNLUĞUNU ZOR DURUMDA BIRAKTI !
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
BAŞKENTİMİZ ANKARADA ; DAHA ÖNCE RTEYE OY VERMİŞ AMA EKONOMİK SIKINTILAR NEDENİYLE ARTIK OY VERMİYECEĞİNI BELİRTEN KALABALIK BİR PAZARCI GRUBU HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI ! ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ VE BU HERŞEYE ZAMMIN HESABINI SANDIKTA SORALIM AKP LİDERİ RTE TAMAM MI KORKMA GETİR SANDIĞI KOLTUK TAPULU MALINIZ DEĞİL ! HALK SENİ SEÇİNCE İYİ , SEÇMEYİNCE KÖTÜ OLACAK GÖZÜNDE BİLİYORUZ RTE BEY AMA YAPACAK BİR ŞEY YOK , EKONOMİK PAHALILIĞA VE ZAMLARA SANDIKTA GEREKEN YANITI AĞIR ŞEKİLDE VERECEZ RTE BEY SANA VE PARTİNE BİLGİN OLSUN !
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ RTE ! HADİ KORKMA AL ŞU SEÇİM KARARINI ! ELEKTRİĞE FAHİŞ ZAM, DOĞALGAZA ZAM, AYÇİÇEK YAĞINA ZAM, GİYSİLERE ZAM , EKMEĞE ZAM, ŞEKERE ZAM , ONA ZAM BUNA ZAM BIKTIK ARTIK SENDEN VE YÖNETİM ŞEKLİNDEN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ! TÜRKİYE İLK 10 EKONOMİDE DİYE UYUTMA HALKI ! MADEM 10 EKONOMİDE NİYE HERŞEYE ZAM YAPIYORSUN ? AMASYA MİLLETVEKİLIN NİYE ARABA DEPOSUNU 900 TLYE DOLDURMASINDAN NEDEN RAHATSIZ SÖZDE EKONOMİST RTE ! ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ !SEÇİMİ BELİRLEYECEK FAKTÖR BU ZAMLAR OLACAK AKP GENEL BAŞKANI RTE BİLGİN OLSUN YALNIZ !
Recep Beşli
4 ay önce
AKP nin vatandaşa katmerli kazığı AKP vatandaşı değil kendi yandaş şirketlerini ihya ediyor. Lanet olsun böyle iktidara
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
ALTINA İMZA ATILIR BU YORUMUN RECEP BEŞLİ BEY !
uA 34-Trabzonlu
4 ay önce
AKPNİN EN SEVDİĞİ YANDAŞ ŞİRKET SAHİPLERİ ; MEHMET CENGİZ,NİHAT ÖZDEMİR VE YILDIRIM DEMİRÖREN 'DİR ONUDA EKLEYELIM RECEP BEŞLİ BEY !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap