SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Ünlü ekonomist tarih verdi: Gram altın ve dolarda kıyamet kopuyor

Ünlü ekonomist tarih verdi: Gram altın ve dolarda kıyamet kopuyor

21 Mayıs 2022 Cumartesi - 11:43

Dolar ve altın üzerine yaptığı tahminlerle dikkatleri üzerine çeken Piyasa Uzmanı Tuna Kaya, dolar ve gram altın için önümüzdeki süreçte yaşanacaklar için tarih verdi.

Hafta boyu yükselişini sürdüren gram altın haftanın son iş gününde 968 seviyeleri ile kapanışını yaptı.

Dolar ise 17 barajını zorlamaya başladı. Daha önce de dolar için 16 seviyesinin direnç seviyesi olduğunu ifade eden Tuna Kaya, dolar için yeni tahminlerini paylaştı. Gram altın tarafında ise ciddi yükselişler yatırımcıları bekliyor. İşte detaylar...

MAYIS AYINA DİKKAT KIYAMET KOPACAK 

Merkez Bankası'nın piyasayı sürekli fonlaması nedeniyle TL'nin zarar gördüğünü belirten Kaya, ''Merkez bankası arka kapıdan döviz satmaya devam ediyor. Türkiye'de korkunç duruma geldi. Bu durum Türk lirasını öldürüyor, çöp haline getiriyor. Dolar/TL'de yeni bir sınıra ulaştık. 16 seviyesi. Mayıs ayında kur 15-72, 16 seviyesine ulaşacak. 17 seviyesine de tırmana bilir. ABD'nin faizleri artıracak. Hazine'nin de borç sınırı aşacak. Şimdi dolarda 16 bariyerine geldik. Bu bariyerin aşılması sonrasında bizi 17,17 seviyesi bekliyor. Direnç bölgesi daha önce bu seviyede takılmıştı. Bundan dolayı 17, 17 seviyesinin üzerine çıkarsa o zaman kıyamet kopar. Artık kurun durdurulamaz olacaktır.'' ifadelerini kullandı.

"SÜPER BONO DEVREYE GİRERSE DOLAR DÜŞER"

''Bu noktada süper bono devreye girebilir. Eğer bu yıl seçim sürecine gidilirse süper bono rafa kaldırılabilir. Seçim yoksa kurda sert ataklar olur da 17,17 seviyesinin üzerine çıkarsa süper bono devreye girer. Süper bono, enflasyon garantili ve üzerine bir miktar faiz veriliyor. Bu yüzde 1 ila 3'tür. Bunu alanlar kendilerini bir şekilde enflasyondan koruyor. Yani TÜİK enflasyonundan kendini koruyor. Süper bono kurda gevşeme getirebilir. Yani kur 15 ,50 seviyesine düşürülebilir. Dolar kurunda 16 seviyesi kritik bir seviye."

GRAM ALTINI DÜŞÜRECEK SEVİYE: 940 TL

"Gram altının iki tane bacağı var. Biri ons tarafı diğeri Dolar/TL bacağı. Dolardaki yukarı yönlü hareket gram altını destekledi. Önce 924 seviyesi aşıldı. Düşen trend kırıldı. Gram altına bizi 968 seviyesi var. Bu gram altında kritik seviye. 968 seviyesi yukarı doğru aşıldığında 988 seviyesinde doğru yeni bir atak görebiliriz. Gram altın 940 seviyesinde kaldıkça bu seviye bu seviyeleri yoklayacaktır. Eğer bu durum olmazsa gram altında yeniden 924 seviyesine doğru bir geri çekilme yaşanacaktır. Ons tarafında ise düşen trend vardı. Bu trend kırıldı. Ons altın yükselişine doğru devam ettirecek. 2023 yılında ciddi yükselecektir. Bu da gram altın tutanları sevindirecektir"

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap