SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Motorin benzini solladı! Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

Motorin benzini solladı! Akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

22 Ocak 2022 Cumartesi - 08:45

Akaryakıt fiyatları gelen zamlarla sürücülerin belini büktü. Zamlar cepleri yakarken son zamla beraber motorin fiyatı benzin fiyatını solladı. Peki, akaryakıt fiyatları bir yılda ne kadar arttı?

Akaryakıt fiyatları sürücüleri bezdirdi. Sürekli gelen zamlar karşısında sürücüler ne yapacağı şaşırmış durumda. Benzin fiyatı ile motorin fiyatı gelen zamlar sonrası 14 TL’yi aştı. LPG fiyatı ise İstanbul 9,35 TL’yi geçti. Sık sık zamlanan akaryakıt fiyatları üzerinden küresel piyasalardaki veriler ve dolar kuru etkili oluyor. Peki, Türkiye’de akaryakıt fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?

Türkiye 2021 yılını peş peşe gelen zamlarla kapattı. Akaryakıt fiyatları açısından zorlu bir yıl geçiren Türkiye’de benzin fiyatları, motorin fiyatları zamlarla adeta uçtu. Akaryakıt fiyatlarındaki zamlar son çeyrekte Özel Tüketim Vergisi  olarak bilinen ÖTV’den karşılandı fakat eşel mobil uygulamasında kotanın dolmasıyla 2021 ekim ayı itibarıyla fiyat artışları pompaya yansıdı.

Petrol fiyatları bu ay yüzde 14 yükseldi. Brent petrol fiyatı ise şu sıralarda 89 dolara çıkarak 7 ayın zirvesine çıktı. Petrol fiyatları yanı sıra enerji grubunda da zamların yaşanması, tedarik zincirindeki aksaklıklarla küresel enflasyon yükselmeye devam ediyor.

AKARYAKIT FİYATLARI SON BİR YILDA NE KADAR ARTTI?

Son olarak akaryakıt fiyatlarına zam geldi. EPGİS olarak bilinen Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası dün yaptığı açıklamada, motorinin litre fiyatına 52 kuruş zam geldiğini duyurdu. Motorin fiyatına sırasıyla; 31 Aralık'ta 1,29 TL, 2022'nin ilk ayında ise 1,46 TL zam geldi. Benzinin litre fiyatına ise 63 kuruş otogaz fiyatına ise 29 kuruş zam yapıldı.

Son zamlarla beraber İstanbul’da akaryakıt fiyatları şöyle:

  • Benzin fiyatı: 13,56 TL

  • Motorin fiyatı: 14,27 TL

  • LPG fiyatı: 9,25 TL

Ocak 2021 yılında ortalama akaryakıt fiyatları ise şöyleydi:

  • Benzin fiyatı: 7,33 TL

  • Motorin fiyatı: 6,75 TL

  • LPG fiyatı: 4,03 TL

MOTORİN FİYATI BENZİN FİYATINI SOLLADI

2022 Ocak ayı içerisinde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sonucu motorinin litre fiyatı benzinin litre fiyatını solladı. Son bir yıllık süreçte ise benzin fiyatı ve motorin fiyatı yüzde 70 üzerinde, otogaz fiyatında ise yüzde 100'ün üzerinde fiyat artışı oldu.

2021'de petrol fiyatları yüzde 60 artış yaşarken dolar kuru ise yüzde 80 yükseldi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
4 ay önce
Ve faiz 14% müüüüüüş! Ve faiz harammış! Haram olan yanlış yönetmek, denk bütce yapmamak ve enflasyon yaratmaktır. Para namustur. Ama 20 yıl kesintisiz ve tek başına iktidar olan AKP onu koruyamadı. Her parya ezdirdi ve her paranın altında bıraktı.
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
AKARYAKIT ZAMMI SADECE İŞ'E GİDİP GELMEK İCİN ARAÇ KULLANANLARI DEĞİL HERKESİ ETKİLIYOR ; MESELA ; ANTALYADAN ISTANBUL PAZARINA GELEN NARENCİYE ÜRÜNLERİ YÜRÜYEREK GETİRMİYORLAR DEMİ ! AYRICA DOLMUŞÇLAR TRABZONDA İSYAN ETTİ AKARYAKIT ZAMMINA VE RTE YE BİR DAHA OY ATMIYACAKLARINI BELİRTEREK ; HALİYLE DOLMUŞA ONLARDA ZAM KOYMAK ZORUNDA KALDIKLARI İÇİN VATANDAŞLA KARŞI KARŞIYA GELIYORUZ DEDILER ! DUYDUNMU RTE BEY !
61-iyi partili
3 ay önce
Hadi muhalefet biraz sertleştirin şu muhalefeti .resmen tayyip ülkeyi EKONOMİDE uçuruma götürdü . Hiç ELEKTRİK ZAMMI dışında mahkemeye başvurmadınız. RTE ekonominin kendi tabiriyle anasını aglattı
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
BEN EKONOMİSTİM DEDİN AMA DÜNYADA BELKİDE ZAMLARDAN EN RAHATSIZ HALK TÜRK HALKI ! TABİ SEN SARAYDAN DIŞARI ÇOK ÇIKMADIĞIN İÇİN SOKAĞI ÇOK GEZMEDİĞİN İÇİN VE 100 BIN TL MAAŞIN OLDUĞU İÇİN BİLMIYORSUN BU YAKINMALARI RTE ! KOLTUKTA NE KADAR KALABİLİRSEM KAR'IM DİYORSUN YAZIKLAR OLSUN ! ERKEN SEÇİM İSTIYOR HALK ! HADİ REFERANDUMA GİDELİM ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU HALK GÖRÜRSÜN RTE HADİ KORKMA !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
AKARYAKIT ZAMMINI KÜÇÜMSEMİŞTİ AKP ERZURUM MİLLETVEKİLİ OLAN ŞAHISIN BİRİ ; ARABA SAYISI ÇOK ONDAN BENZİNLİKLER DÖLÜ DEMİŞTİ VE HALKLA DALGA GEÇMİŞTİ ! ADAMLAR BU ZAMLARA ÇARE BULMAK BİR YANA HER GÜN DALGA GEÇER GİBİ AÇIKLAMALAR YAPIYORLAR ! RECRP TAYYİP ERDOĞAN DA EN AZ ŞEKİLDE ZAM YAPTIK DIYEREK DALGA GEÇİYOR ADAM HALKLA ! ELEKTRİĞE YÜZDE 125 ZAMMI AZ ZAM RTE ŞAKA MISIN SEN ? ERKEN SEÇİM GETİR RTE HADİ KORKTUĞUNU BİLİYORUZ KAYBETMEKTEN KORKMA ZATEN KAYBEDECEĞİNİ BİLDİĞİN İÇİN GETİREMİYORSUN SEÇİMİ BİZ SENİ BİLİYORUZ RTE !
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
DANIŞTAYI ELEKTRİĞE RTE TARAFINDAN GETİRİLEN VE HALKA ÇOK OLUMSUZ ETKILEYECEK ZAMMI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDIYORUZ !
Halil
4 ay önce
Olur mu öyle, acilen Benzinede ..
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
ŞİMDİ RTE NİN BAZI ÇELİŞKİLİ HALLERİNE DEĞİNELIM : 1-FETÖ İLE MÜCADELE DEDI FETÖCÜ MALIYE BAKANINI GETİRDİ 2-FAİZE KARŞIYIM DEDİ FAİZ BORCUNU ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİLERİN TRAKTÖRÜNE EL KOYDU! 3- ZAMLARI EN AZ YAPTIK DEDİ UTANMADAN ELEKTRİĞE BELKİDE TÜRKIYE TARİHİNDE EN BÜYÜK ZAM YÜZDE 125 ZAM YAPTI ! 4- ENFLASYONU DÜŞÜRECEZ DEDİ HERGÜN ENFLASYON DAHADA CANAVARLAŞIYOR ! 5- EKONOMİSTİM DEDİ TLNİN YABANCI PARALAR KARŞISINDA ERİMESİNE HİÇ BİR ŞEY YAPAMADI ! 6-TARIM KREDİ UYGUN DEDİ KAZIKÇI ZİNCİR MARKETLERDEN BİLE PAHALIYDI ! VS.UZAR GİDER RTE İSTİFA !
ANALİZ
4 ay önce
AKP iktidar olduğunda mazot benzinin yarı fiyatıydı buyrun

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap