SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Kısa çalışma ödeneği süresi uzatılacak mı?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Kısa çalışma ödeneği süresi uzatılacak mı?

17 Mayıs 2020 Pazar - 13:44

Corona virüs salgını sürecinde devlet tarafından vatandaşlara pek çok destek sağlanıyor. Bunlardan en önemlisi ise Kısa Çalışma Ödeneği. 3 ay sürmesi planlanan ödenek ile ilgili İTO Başkanı Avdagiç'ten '3 ay daha uzatılsın' önerisi geldi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı  Şekib Avdagiç, “Kısa çalışma başvuru süresinin 30 Haziran'dan sonra ikinci bir 3  ay uzatılması, işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride bırakmasına  büyük katkı sağlayacaktır." dedi.
 
Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki ilk yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) vakası 10 Mart’ta tespit edilirken, hükümetin hızlı bir  uygulama ile 25 Mart’ta İŞKUR üzerinden firmaların Kısa Çalışma Ödeneği  başvurularını aldığını hatırlattı.

Başvuruların işçiler adına işverenler tarafından yapıldığını kaydeden  Avdagiç, bu çerçevede, 3 ay süre ile çalışanın günlük brüt kazancının yüzde  60’ının ve genel sağlık sigortası primlerinin bu ödenekten karşılandığını  belirtti. 
 
Ödeneğin Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin adı gibi bir kalkan  vazifesi gördüğünü vurgulayan Avdagiç, şöyle konuştu:
 
“Kovid-19'un etkisini bertaraf etmek için başarıyla uygulanan İstikrar  Kalkanı Paketi'nin en önemli maddelerinden biri olan ve çalışanın günlük  kazancının yüzde 60’ını karşılayan Kısa Çalışma Ödeneği, geçen yaklaşık iki ayda  istihdamın korunmasındaki başarısını ispatlamıştır. İşletmeler haziranda  faaliyetlerini artırma ya da yeniden başlatmaya hazırlanırken, koronavirüsten  etkilenen iş yerlerinde çalışanlara yönelik uygulanan kısa çalışma kapsamındaki  maaş ödemelerinin, son başvuru tarihi olan 30 Haziran'dan itibaren ikinci bir üç  ay süreyle uzatılması işletmelerin pandemi sürecinin zorluklarını geride  bırakmasına büyük katkı yapacaktır."
 
 “Bazı sektörlerimizden son günlerde ‘yoğun siparişler’ aldıkları  bildirimi geliyor”
 
Şekib Avdagiç, iş dünyasının yeni tip koronavirüs ile mücadelesindeki  rolüne değinerek, “Korona ile yaşamayı, üretmeyi ve satmayı öğrenmek zorundayız."  ifadesini kullandı. 
 
İTO’da tüm sektörleri yakından takip ettiklerini belirten Avdagiç,  "Ekonomide ibrenin hazirandan itibaren yukarı doğru çıkacağını görüyoruz. Bazı  sektörlerde yeni tedbirlerle daha hızlı mesafe almamız şart. Bunu el birliği ile  başaracağız. Öte yandan bazı sektörlerimizden son günlerde ‘yoğun siparişler'  aldıkları bildirimi geliyor. Bu bizim cesaretimizi artırıyor. İkinci bir dalga  gelmezse tedbirli bir iyimserlik içindeyiz." diye konuştu.
 
Avdagiç, iş dünyası olarak riskleri ve fırsatları dikkate alarak,  süreci doğru yönetmek için gayret ettiklerini belirterek, "Türkiye üretim  disiplini, kalifiye çalışan gücü ve sevkiyat performansı ile civarındaki tüm  ülkelerden ayrışıyor. Bugünden yarına değilse bile Batı’nın Çin, Kamboçya ve  Vietnam’dan ürün talebi azalacaktır." ifadelerini kullandı.
 
“Dünyanın hiçbir ülkesi, 30 günde maske üretimini 12 kat  artıramadı” 
 
İTO Başkanı Avdagiç, Türkiye’nin günde 4 milyon maske üretirken, bir  ay sonra günlük 50 milyon adet maske ürettiğine dikkati çekerek, “Dünyanın hiçbir  ülkesi, 30 günde maske üretimini 12 kat artıramadı. Bu, Türk girişimcisinin  değişen taleplere karşı arzda ne kadar esnek olabildiğinin ve talebe hızla ayak  uydurabildiğini de kanıtlıyor. Özellikle AB’nin ithalatında hızla payımızı  artırmamız mümkün. Şöyle ki, Türkiye, 2019'da AB'nin yaptığı yaklaşık 2 trilyon  dolarlık ithalatta 70 milyar avro ile yüzde 3,6 pay aldı. AB'nin ithalatta 6'ncı  büyük ortağı. Bunu artıracağız. Şu anda bu fırsat var. Türkiye, AB'nin 2 trilyon  dolarlık ithalatındaki yüzde 3,6’lık payını en az ikiye katlamalı.”  değerlendirmesinde bulundu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap