SON DAKİKA

Haber > Kullanılmayan yıllık izin yanar mı?

Kullanılmayan yıllık izin yanar mı?

11 Mart 2019 Pazartesi - 11:43

Çalışanlar, çeşitli sebeplerle kullanamadıkları yıllık izin günlerinin durumunu merak ederken, bu günlere ait haklarının ne şekilde değerlendirileceği

İş Kanunu, çalışanların kıdemine göre ne kadar yıllık izin kullanabileceklerini açıkça belirtmiştir. Kanuna göre işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi; 1 yıldan 5 yıla kadar olanlar için 14 işgününden, 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlar için 20 işgününden, 15 yıl ve daha çok olanlar için 26 işgününden az olamaz. Peki işçi bu günleri kullanmazsa ne olur?

KULLANILAMAYAN YILLIK İZİNLER NE OLUR?

Eğer işveren çalışanına yasada yazan gün kadar yıllık izin kullandırmıyorsa bu durum işçi için haklı fesih sebebidir. Bu durumdaki işçi sözleşmesini feshederek kıdem tazminatını talep edebilir. Ayrıca kullandırılmayan yıllık izin günleri yanmaz. Çalışan bu günlere karşılık gelen ücreti işverenden isteme hakkına sahiptir. Burada önemli olan nokta, izin talebinin işveren tarafında ne sebeple ve ne şekilde reddedildiğidir. Yıllık izin günlerini organize etmek işverenin inisiyatifindedir. Bu sebeple çalışan her zaman istediği günlerde izne çıkamayabilir. Çalışanın talebinin başka izinlerle çakışması ya da işin ihtiyaçlarının o dönemde çalışılıyor olmayı gerektirmesi gibi sebeplerle yıllık izin kullandırılmamış ve ileri bir tarihe ertelenmişse, bu durumda yapılan fesih haklı fesih olmayabilir ve çalışan kıdem tazminatı hakkını kaybedebilir. Ancak her ne olursa olsun kullanılmayan izinler yanmaz ve çalışan bu günleri işten ayrıldıktan sonra işverenden talep edebilir.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap