SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri başladı! Banka hesabınızı kontrol edin

Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri başladı! Banka hesabınızı kontrol edin

05 May 2020 Tuesday - 10:56

Kısa çalışma ödeneklerinin ödenmesine bugün başlanacak. Mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak bu ödemelerini almayanların da ücretlerinin bugün yatırılması bekleniyor.

Korona virüsü salgını nedeniyle getirilen Kısa Çalışma Ödeneği için işletmeler toplam 3 milyon 2oo bin çalışan adına başvuru yaptı. Nisan ayı ödemeleri, başvurulara göre bugün itibariyle başlıyor. Ücretsiz izine çıkartılanlar için aylık 1177 lira tutarındaki ödeme ise cuma günü yatırılacak.

Kısa çalışmada, mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak bu ödemelerini almayanların da ücretlerinin bugün yatırılması bekleniyor.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR, ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?

Kısa Çalışma Ödeneği alabilmek için son üç yılda 450 gün prim yatırılmış olması ve son iki ayda kesintisiz prim ödemesi yapılmış olmsı şartı aranıyor.

Ödenek için yaklaşık 300 bin firma 3,2 milyon çalışana adına başvuru yaptı. Bir sonraki kısa çalışma ödeneği ödemesi ise 5 Haziran’da yapılacak.

Ücretsiz izine çıkartılan ve işsizlik maaşı koşullarını taşımayanlar için ise günlük 39,24 TL (aylık brüt 1777, net 1168 lira) tutarındaki ödemeler ise 8 Mayıs Cuma günü başlayacak.

Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi destek ödemesi 3 ay boyunca yapılacak. Ancak nisan ayı için 17 nisan sonrası (14 günlük) ödeme yapılacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap