SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Fitch'ten flaş Merkez Bankası açıklaması!

Fitch'ten flaş Merkez Bankası açıklaması!

18 Mayıs 2020 Pazartesi - 16:55

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in analisti Douglas Winslow, kısa vadeli döviz borcunun rezervlere oranı daha düşük olsa ve Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıf olmasa Türkiye'nin kredi notunun 3 kademe daha yukarıda olma potansiyelin bulunduğunu belirtti.

Dünya'nın haberine göre; koronavirüs salgınının etkisi ile Türkiye ekonomisinin 2020 yılında en az yüzde 2 daralmasını beklediklerini vurgulayan Douglas Winslow, dış baskıların bankalar ve şirketler üzerinde daha "akut finansman stresini" beslemesi halinde (Yani bankalar ve şirketler döviz bulmakta zorlanmaya başlarsa -T24) not indiriminin tetiklenebileceğini kaydetti. Winslow "Ancak şu anda böyle bir şey görmüyoruz" diye konuştu.

Kamu borcunun düşüklüğü avantaj

Kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya düşük olmasının Türkiye'nin avantajı olduğunu ifade eden Winslow, bu oranın Türkiye'de yüzde 38'in üzerine yükselmesini beklediklerini ancak BB seviyesinde nota sahip diğer ülkelerde ortalama borç/GSYH oranının yüzde 51 olduğunu ve Ankara'nın bir miktar daha mali alana sahip bulunduğunu ifade etti.

Beğendim
1
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap