SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Faiz artışı ile ilgili flaş açıklama! Enflasyon artışına rağmen...

Faiz artışı ile ilgili flaş açıklama! Enflasyon artışına rağmen...

03 Kasım 2021 Çarşamba - 15:44

Faiz artışı olmayacak. Önemli bir açıklama yapıldı. Gelecek yıl faiz artışı öngörülmüyor.

Lagarde, Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen bir etkinlikte  Avrupa'da ekonomik toparlanma ve dayanıklılığına ilişkin değerlendirmelerde  bulundu.
 
Avro Bölgesi’nde faiz oranlarının artırılması için açıkça 3 şart  ortaya koyduklarını anlatan Lagarde, “Mevcut enflasyon artışına rağmen, orta  vadeli enflasyon görünümü ılımlı olmaya devam ediyor ve bu nedenle, önümüzdeki  yıl 3 ön koşulun da karşılanması çok muhtemel değil.” dedi.

Lagarde, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) ekonomileri  desteklemek için devam ettirdiklerini hatırlatırken, PEPP'ten sonra da para  politikasının toparlanmayı ve ECB’nin enflasyonun hedefine doğru sürdürülebilir  şekilde dönmesini desteklemesinin önemli olmaya devam edeceğini vurguladı.
 
Satın alma gücünün artan enerji fiyatları tarafından daraltıldığı bir  zamanda kredi koşullarının aşırı sıkılaştırılmasının ekonomik toparlanma için  “ters rüzgar” oluşturacağı uyarısında bulunan ECB Başkanı Lagarde, enflasyon  tahminiyle ilgili artan piyasa belirsizliği, yurt dışı politika faiz oranı  beklentilerinin Avro Bölgesi'ndeki politika faizi beklentilerine etkileri  nedeniyle piyasa faiz oranlarının son haftalarda yükseldiğini vurguladı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap