SON DAKİKA

Haber > Ev kadınlarına emeklilik

Ev kadınlarına emeklilik

18 Nisan 2019 Perşembe - 09:48

Birçok kadın aile bütçelerine katkı sağlamak için evinden çalışıyor. El işi yapanlar, bahçesinde ürettiği sebze ve meyveleri işleyerek satan binlerce aile var.

Kadınlara vergi ödemeden esnaflık hakkı tanıyan devlet, aynı zamdan standardın altında bir primle emeklilik imkanı sağlıyor. İşte detayları...
 
Üç yolu bulunuyor
 
1) İsteğe bağlı sigorta,
 
2) Vergisiz esnaflık,

3) Doğum borçlanması.
 
KENDİSİ ÜRETİP SATANLAR
 
Vergi kanununda düzenlenen ‘Esnaf Muaflığı’ özellikle ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak şartıyla bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu tür işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında ‘Esnaf Muafiyet Belgesi’ alabiliyor.
 
26 GÜN ÜZERİNDEN
 
Muafiyet belgesi alan ev kadınları isterlerse sigortalı da oluyor. Belgesi olanlar SGK’ya müracaat ederek bu yıl için 26 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 2019 yılı için ödenecek prim tutarı ise 709 lira. Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2020’de 27, 2021’de 28, 2022’de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.
 
ARANAN ŞARTLAR
 
18 yaşından büyük olmak.
 
Zorunlu sigorta gerektiren işlerde çalışmamak
 
Sahip olduğu sigorta nedeniyle aylık alıyor olmamak.
 
’Gelir Vergisi’nden Muaf’ olduğunu belgelemek.
 
PRİME DİKKAT!
 
İsteğe bağlı sigortada emeklilik şartları BağKur’a göre düzenleniyor. Bunun için kadınlarda tam emeklilik için 7 bin 200 gün ve 58 yaş gerekirken kısmi emeklilikte 5 bin 400 gün ve 61 yaş isteniyor. 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuş bir kadın buradaki primlerini 3 bin 600 günle isteğe bağlı sigorta ile tamamlayıp bu kez 58 yaşında emekli olabiliyor.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap