SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > ENAG'dan 'enflasyon' uyarısı: TÜİK enflasyonu yüzde 100’leri bulabilir

ENAG'dan 'enflasyon' uyarısı: TÜİK enflasyonu yüzde 100’leri bulabilir

27 Mayıs 2022 Cuma - 11:27

ENAG, somut önlem alınmaması halinde TÜİK enflasyonunun yüzde 100’leri, ENAG enflasyonununsa yüzde 200’leri aşabileceğini duyurdu

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyonun yüzde 200’leri bulma olasılığının arttığı uyarısını yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayında yıllık enflasyonu yüzde 69,97 olarak açıklamıştı. Ancak herkesi daha çok etkileyen gıda gibi kalemlerde bu oran senelik yüzde 100’leri aşıyor.

TÜİK'in faaliyetlerini durdurmak istediği ENAG, nisan enflasyon oranını yüzde 156,86 olarak açıklamıştı. Bölgesel riskler, artan enerji maliyetleri, dövizdeki yükseliş ve Nisan ayında 20 yılın zirvesini gören enflasyona rağmen dün Merkez Bankası faizleri sabit tuttu.

Bu kararın ardından ENAG, yayımladığı Enflasyon ve Kur Raporu’nda, TÜİK’in ekonomiye verdiği yanlış sinyallerle Merkez Bankası’nın rezervlerini kaybedip önlenemez boyutta kredibilite kaybına uğramasının, döviz kuru ve enflasyonu yukarı taşıdığını söyledi.

TÜİK’in gerçeği yansıtmayan enflasyon ve büyüme verileri yüzünden halkın reel gelirinin düştüğü, bunun da tasarruf/yatırım dengesini bozduğu ifade edilen raporda, bozulan dengelerle ülke iflas risk primi olan CDS oranının 730’lara çıkarak dış borç çevirme ve verimli yatırımları finanse etmeyi zorlaştırdığı belirtildi.

ENAG, somut önlem alınmaması halinde TÜİK enflasyonunun yüzde 100’leri, ENAG enflasyonununsa yüzde 200’leri aşabileceğini duyurdu. ENAG, Türkiye’nin 2020 yılında büyümediği, aksine çift haneli küçüldüğü iddiasında da bulundu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
1
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap