SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Elektrik tüketiminde rekor!

Elektrik tüketiminde rekor!

10 Ağustos 2016 Çarşamba - 12:18

Ülke genelinde elektrik tüketimi ilk kez dün 900 milyon kilovatsaati aştı.

Türkiye'de elektrik tüketiminde ilk kez dün, 900 milyon  kilovatsaat aşılarak günlük bazda yeni bir rekor kırıldı.

Yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan  klima kullanımı ve tarımsal sulamalar, elektrik tüketiminde zirve değerlerin  kaydedilmesine yol açıyor.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerinden  derlediği bilgilere göre, Türkiye genelinde 9 Ağustos Çarşamba günü 902 milyon  692 bin kilovatsaat elektrik tüketildi.

Aynı gün, ülkede 887 milyon 33 bin kilovatsaatle şimdiye kadarki en  yüksek elektrik üretimi gerçekleşti. Söz konusu üretimin yüzde 37,7'si  doğalgazdan, 24,4'ü hidrolik kaynaklardan, yüzde 28,9'u ithal ve yerli kömürden  karşılandı. Elektriğin yüzde 6,4'ü de rüzgardan üretilirken, yüzde 2,6'sı da  güneş ve biyogazdan elde edildi.

YENİKAPI'DAKİ MİTİNG DE TÜKETİMİ ARTIRDI

7 Ağustos Pazar günü de Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler  Mitingi sırasında meydanlara kurulan dev ekranlar ve 81 ilde halkın kent  meydanlarına inmesi tüketimi artırdı.

Yaklaşık beş milyon kişinin katıldığı miting günü, 764 milyon 856 bin  kilovatsaatle tarihin en yüksek "pazar günü tüketimi" gerçekleşti.

Daha önce en yüksek elektrik tüketimi 896,7 milyon kilovatsaatle geçen  hafta kaydedilmişti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap