SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Elektrik faturaları neden iki katına çıktı?

Elektrik faturaları neden iki katına çıktı?

13 February 2020 Thursday - 11:32

Son dönemde artan elektrik faturalarının nedeni olarak, enerji çıkış maliyetleri üzerine getirilen dağıtım bedeli ve katkı payları gibi ekstra vergiler gösteriliyor…

Elektriğe art arda yapılan zamlar ve faturaya yansıyan ek bedeller vatandaşa sırtına ekstra yük getiriyor.

Elektrikte santralden çıkış fiyatları kilovat başına 35-40 kuruş seviyesinde seyrederken, dağıtım bedeli, vergi ve katkılar eklendikten sonra tüketiciye yaklaşık 70 kuruşa ulaşıyor. Başka bir ifade ile santralden tüketiciye ulaşana kadar elektrik fiyatları ikiye katlanıyor.

FİYATLAR NASIL KATLANDI?

DW Türkçe'den S. Recep Oktay ise fiyatların nasıl katlandığını uzmanlarla konuştu.

Olgun Sakarya, "Elektrik şirketleri serbest piyasadan, ikili anlaşmalardan ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden elektrik temin ettikten sonra ortalama bir fiyat çıkarıyor. Sonrasında bunun üzerine şirketler kâr rakamlarını koyuyor" diye belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Birim Koordinatörü olan Sakarya, tüm bunlardan sonra ortaya yaklaşık 35-40 kuruşluk ortak perakende satış fiyatının çıktığını belirtiyor. Buna yaklaşık ortalama 10-12 kuruşluk bir dağıtım bedeli eklendiğini söyleyen uzman, "Vergi, katkılar ve diğer bedeller de üzerine konunca tüketiciye ulaşan birim fiyat 70 kuruş seviyelerini buluyor" diye açıkladı.

‘ELEKTRİK ŞİRKETLERİ KOLLANIYOR’

Elektrik piyasasını takip eden uzmanların değerlendirmelerine göre, elektrik şirketlerinin özelleştirilmesinden sonra maliyetlerin tüketiciye yansıtıldığı görülüyor.

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, özelleştirme sonrası elektrik şirketlerinin önemli yatırımlar yaptığını, bu yatırımların çıkması için de paraya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Kuyan, dolayısıyla maliyetlerin tüketicilere de yansıtıldığına dikkat çekiyor.

Olgun Sakarya da son dönemde tüketicilere maliyetlerin yansıması konusunda elektrik şirketlerinin devlet tarafından kollanmasının etkisi olduğunu vurguluyor.

Sakarya, "Tarifelerde bazı aylar dağıtım bedelleri bazı aylarda enerji fiyatları artış gösteriyor. 'Zam yapmadık' dedikleri aylarda bu fiyatlarla oynandığı görülüyor. Dağıtımın elbette ki bir maliyeti var. Buna itiraz etmiyoruz. Ancak dağıtım bedelleri bazen 10 kuruş bazen 30 kuruş oluyor. Burada bir oynaklık görüyoruz. Bu ayarlamalarla özelleştirme sonrası sermaye sahiplerinin kollanmaya çalışıldığını görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

100 LİRALIK FATURA 132 LİRA OLDU!

Elektrikte özellikle 2019 seçimleri sonrasında zamlar birbirini takip etmişti. 2019 Haziran’daki İstanbul seçimlerinin ardından Temmuz’da ve Ekim’de elektrik fiyatlarına yüzde 15’er zam yapılmıştı.

2018 yılının Ağustos ayından bu yana ise elektrikte 5 kez zam haberi geldi. 2018’in Ağustos ayından bu yana elektrik fiyatlarındaki yıllık artış oranı tüketici fiyatlarındaki artış oranını geride bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019’un Ocak ayında tüketicilerin 100 liralık elektrik faturası 2020 yılının Ocak ayında 132 liraya yükseldi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

emriye ozdemir
9 ay önce
niye fakiri duyan olmaz faturalari odenek icin pazara markete gitmeyi unutum sarsiya pazar dakilere sade akiyoruz alacak gucumuz tukendi huc durst isyasetci vatan dasini dusunen yokmus yasamaninda bir kiymeti yok artik bugun beni duymayan yarin intihar edince duymasin olmayan vijdanida sizilamasin bir gun mahser de gorusuruz insallah
HAKSES
9 ay önce
LÜTFEN YETKİLİLER HAKSIZLIKLARI ÖNLESİN.BUNUN İÇİN ORDASINIZ. HİÇ KAÇARI KÖÇERİ YOK. VATANDAŞI NEDEN DÜŞÜNEN YOK.YANLIŞ VE HAKSIZLIK KARŞISINDA GEREĞİNİ YAPINIZ.
Erdem
9 ay önce
Bu sorunun net cevabını bildiğiniz halde neden açıklayamıyorsunuz.Yusuf yusuf mu ediyorsunuz.Örnekle ben açıklayayım Avrupa ve Türkiye doğal gazı Rusyadan alıyor boru hatları Türkiyeden geçiyor ortalama 1500 ile 2300 euoro olan Avrupa asgari ücretlisi 1000m3 ü 1200 dolardan kullanıyor Türkiye Rusyaya daha yakın olması ve boru hatları Ülkesinden geçmesine rağmen 2800 dolaradan kullanıyor.Cevap geçmiş dönemlerde yapılmış bir anlaşma kim yerse artık.Ülke artık bir erozyonda liyakat kayırmacılık iş bilmezlik hat safhada.Ülke malesef batı batıyor.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap