SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Dolar yükseldi, EURO rekor kırdı!

Dolar yükseldi, EURO rekor kırdı!

15 Kasım 2017 Çarşamba - 09:33

Euro yeni güne Türk Lirası karşısında rekorunu tazeleyerek başlarken, Dolar ise 3.90 TL'nin üzerini gördü.

Avrupa'da ekonomik büyümenin güçlü olacağına dair artan beklentilerle euronun dünyada değerlenmesi sonucu euro/TL rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Euro/TL yeni günde rekorunu 4.6015 seviyesine taşırken, dolar/TL'de yukarı yönlü hareketlendi. Dolar/TL dün gün boyu yatay bir seyir izlerken, akşam saatlerinde hareketlenerek en yüksek 3.9106 seviyesini gördü. Dolar kuru bugün de hareketli seyrini sürdürürken, uluslararası piyasalarda en yüksek 3.9008 seviyesine hareket etti. Dolar/TL saat 08.38 itibarıyla 3.8899 seviyesinden işlem görürken, euro/TL 4.5879 seviyesindeydi. Euro/dolar ise 1.1791 seviyesinde bulunuyordu.Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, bu sabahki notunda sepet bazında zayıf bir görüntü sergileyen TL asıl kayıplarını euroya karşı yaşamış olsa da dün akşam saatlerinde dolar/TL'nin de hareketlendiğini söyleyerek, "Tahvil ihaleleri sonrasında gün içinde dolara karşı stabil görüntü çizen TL'de yine de tahvil faizleri ve fonlama faizi arasındaki uyumsuzluk kırılganlık unsuru olarak kurdaki hareketlerde ana etken oluyor" dedi.TL'nin 3.89 üzerinde kalıcı olması halinde 3.95'e hareket olabileceğini söyleyen Erkan, 3.89'un geçilememesi halinde 3.83'ün destek seviyesi olduğunu söyledi.

HAZİNE'NİN BORÇLANMA MALİYETİ ARTTI

Hazine'nin dün gerçekleştirdiği iki ihalede faizler üç hafta önceki son ihaleye göre keskin yükselerek Hazine'nin borçlanma maliyetindeki artışı da ortaya koydu.Hazine'nin borçlanma tutarını artırması, getirileri belirleyen enflasyonda yükselişin yanı sıra Türkiye'nin risk primini artıran jeopolitik gelişmeler TL cinsi varlıkları son dönemde baskılarken, TL'deki değer kaybı ve faizlerdeki yükselişte ana unsurlar olarak öne çıkıyor.Dünkü ihraçta faizler yükseliş eğilimine karşılık ikincil piyasadaki faizler ile uyumlu seviyelerde oluştu.Tahvil/bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.33, valörde son işlemde yüzde 12.36 seviyesindeydi.Eski gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.76, valörde saat 1721'de son işlemde yüzde 13.82 seviyesindeydi.

GÜNÜN ÖNEMLİ VERİLERİ

10.00 Türkiye, ağustos ayı işsizlik

11.00 Türkiye, ekim ayı bütçe dengesi

16.30 ABD, ekim ayı TÜFE

16.30 ABD, ekim ayı perakende satışlar

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap