SON DAKİKA

Haber > Dolar kritik seviyenin altında

Dolar kritik seviyenin altında

11 Ekim 2018 Perşembe - 13:21

Dolar/TL, son 4 işlem günü süren düşüşünü bugüne de taşıyarak analistlerin destek olarak nitelendirdiği 6 seviyesinin altına geriledi.

Düşüş eğilimini sürdürerek güne başlayan dolar/TL, 5,9630 seviyesine kadar geriledi.

Küresel piyasalarda ticaret savaşı endişelerinin yeniden artması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, yatırımcıların azalan risk iştahından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarını sorumlu tutarak, "Fed'in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi" ifadelerini kullanması, doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden oldu. Dolar endeksinde bu açıklama ardından 95 seviyesinin altına çekildi.

Dolar endeksindeki düşüş, sabah açıklanan cari dengenin 3 yıl aradan sonra fazla vermesi, yurtiçinde dolara olan talebin azalması ve Rahip Brunson'un yarın görülecek davada serbest bırakılabileceğine yönelik iyimser beklentiler dolar/TL'yi 6 seviyesinin altına çekti.

Kur, 5.9630 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 13:10'da yüzde 1,6 düşüşle 5.9760 seviyesinden alıcı buluyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 1,20 azalışla 6.92'den işlem görüyor.

Diğer taraftan euro/dolar paritesi yüzde 0,35 artışla 1,1558, dolar endeksi ise yüzde 0,28 azalışla 94,94 seviyesinde bulunuyor.

Bu seviyeler göz önünde bulundurulduğunda, dolar/TL, son 5 günde yaklaşık 25 kuruş düşüş göstermiş oldu.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 6 seviyesinin altında kalıcılık olması durumunda düşüşün ivme kazanacağını ve 5.85 - 5.75 seviyelerinin gündeme geleceğini, 6.10'un ise direnç olarak izleneceğini belirtiyor.

Bugün yurt dışında ABD'de eylül ayı tüketici fiyat endeksi, haftalık işsizlik başvuruları ve Hazine eylül ayı bütçe dengesi verileri takip edilecek.

 

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap