SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Benzine ve motorine zam göründü!

Benzine ve motorine zam göründü!

27 Ocak 2022 Perşembe - 10:18

2021'in son çeyreğinde döviz kurunun yükselişiyle başlayan ve yeni yılda da hız kazanan zam yağmuru akaryakıt fiyatlarını yakmaya devam ediyor. Ekonomist Oğuz Demir benzin, motorin ve LPG'de yeni zammın kapıda olduğunu açıkladı.

Son zamlarla benzinin litresi İstanbul’da 14,05, İzmir’de 14,13, Ankara’da 14,12 liraya ulaşırken maliyet artışı nedeniyle 800 akaryakıt istasyonu kapandı, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş 1500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı.

 Halk TV'den Hava Asal'a konuşan ekonomist Oğuz Demir, akaryakıt istasyonlarının kârlarının bir hayli düştüğünü belirterek "Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar" dedi.

'ZAMMI GECİKTİRDİLER'

"İktidar burada şunu yapacak; istasyonların litre başına aldıkları komisyonu arttıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu" ifadesini kullanan Demir, 'şu an yapılacak her artışı enflasyon rakamlarını yukarıya doğru iteceği için akaryakıta yapılacak zammı geciktirdiklerini' ifade etti.

'Akaryakıtta şubat ayının sonuna doğru 1 liralık artış beklediklerini' söyledi.

'KOMİSYONA YAPILACAK ZAM VATANDAŞA YANSIYACAK'

Demir "Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, Şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir" diye konuştu.

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
2
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

POTO
3 ay önce
OLSUN ZAM 20 TL OLSUN VİCDANSIZ SEÇMENLERE YAKIŞIR.
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
RTE NE DÜŞÜNÜYORSUN İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE HER GÜN ZAM GELMESINE ! MALUM SÖZDE EKONOMİSTSİN SEN YA ! AMA SUS PUSSUN ZAMLARA ! ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ SIFIR EKONOMİ POLİTİKAN VAR TAYYİP BEY ! HADİ HALK ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU REFERANDUM YAPALIM RTE VARMISIN ?(TABİ KOLTUK MAKAM TATLI ,YOKSUN DEMİ )!
uA 34-Trabzonlu
3 ay önce
YÜZÜNE BAKINCA HİÇTE UTANMA ARLANMA OLMADIĞINI ANLADIĞIMIZ ENERJİ BAKANI DÖNMEZ ; VATANDAŞ YOKSA BU AKARYAKIT ZAMMINADA OLUMLU TEPKİMİ VERİYOR SÖYLESENE ! ELEKTRİĞE YÜZDE 125 ZAMMA OLUMLU TEPKİ VERMİŞ HALK KÜBRA PAR HANIMEFENDİNİN PROGRAMINDA ÖYLE DEDİ YA ENERJİ BAKANI ! TABİ ENERJİ BAKANI DEVLETİN MAKAM ARAÇLARIYLA EKMEK ELDEN SU GÖLDEN GEZDİĞİ İÇİN AKARYAKIT DERDİ YOK ! BAHÇELİ BU UTANMAZ ENERJİ BAKANINA BİR ŞEY DEMIYCEK HERHALDE ! AKP YARDAKÇISI BAHÇELİ !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap