SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Bakan Nebati'den 2021 GSYH yorumu: En yüksek biz büyüdük!

Bakan Nebati'den 2021 GSYH yorumu: En yüksek biz büyüdük!

28 Şubat 2022 Pazartesi - 15:24

"Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır" sözleriyle gündemden düşmeyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den 2021 GSYH yorumu geldi. Bakan Nebati, "En yüksek büyüyen ülkeyiz" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2021'de yüzde 11 büyüdü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2021 yılı Türkiye ekonomisi büyüme rakamlarının belli olmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Nebati, "Bu performans ile G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülke olduk" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati büyüme rakamlarına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ekonomimiz 2021 yılı son çeyreğinde yıllık bazda reel olarak yüzde 9,1 oranında büyüdü. Böylece 2021 yıl genelinde büyüme yüzde 11 olarak gerçekleşti, Bu performans ile 2021 yılında verisi açıklanan G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülke olduk" 

2021 yılında iç ve dış talebin büyümeye katkısı dengeli bir görünüm sergiledi. Makine-teçhizat yatırımları yüzde 20,5 artarak kuvvetli seyrini sürdürdü. Çift haneli büyüme yakaladığımız bu dönemi düşük bir cari açık ile kapatırken işsizlik oranını da önemli ölçüde azalttık.

Türkiye Ekonomi Modeli ile dengeli ve istikrarlı büyüme eğilimini önümüzdeki dönemde de devam ettireceğiz. Yatırıma, üretime ve ihracata odaklanarak, yüksek istihdam sağlayan katma değerli büyüme hedefimize ulaşacağız."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

uA 34-Trabzonlu
5 ay önce
EKONOMİNİN E SİNDEN BILE ANLAMAYAN VE FETHULLAH GÜLEN İLE FOTOĞRAFLARI OLAN KİŞİYE NEBATİ DENİR !

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap