SON DAKİKA

Haber > Ekonomi > Akaryakıt fiyatını zor tutuyorlar: Tarih verildi, 1 lira zam geliyor!

Akaryakıt fiyatını zor tutuyorlar: Tarih verildi, 1 lira zam geliyor!

27 Ocak 2022 Perşembe - 17:28

Zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatlarında istasyonların komisyon miktarı düştükçe düştü. Akaryakıta zammın zor tutulduğunu söyleyen Ekonomist Oğuz Demir, tarih vererek "1 lira zam gelecek" dedi.

Dolar kuru ve Brent Petrol fiyatlarının yükselmesiyle zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatlarında yeni zam iddiaları gündemden düşmüyor. Yapılan zamlara karşı kâr marjı giderek azalan akaryakıt istasyonları,  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK), baskılarını sürdürüyor. Sektör kaynaklarından EPDK konuyla ilgili çalışmalarını başlattığı bilgisi gelirken, Ekonomist Doç. Dr.  Oğuz Demir'den, akaryakıt fiyatlarına gelecek zam konusunda tarih geldi.

Akaryakıt fiyatlarına yapılacak zammın enflasyon yüzünden geciktirildiğini belirten Demir, "Şubat ayında 1 liralık zam beklediklerini" söyledi.

800 İSTASYON KAPANDI 1500'Ü DAHA YOLDA

Halk TV'den Hava Asal'a konuşan Ekonomist Oğuz Demir şunları söyledi:

"Akaryakıt istasyonlarının karları bir hayli düşmüş durumda. Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar. Pek çok komisyon kaleminden vazgeçmek zorunda kaldılar. 800 istasyon kapanmış. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş bin 500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı. İktidar burada şunu yapacak, istasyonların litre başına aldıkları komisyonu artıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu" dedi.

"ENFLASYON YÜZÜNDEN GECİKTİRİLİYOR"

"Şu an yapılacak her artışı enflasyon rakamlarını yukarıya doğru iteceği için akaryakıta yapılacak zammı geciktirdiklerini" ifade eden Oğuz Demir, "Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir" ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap