SON DAKİKA

Haber > Dünya > Yunanistan Başbakanı ABD'ye gidip Türkiye'yi şikayet etti!

Yunanistan Başbakanı ABD'ye gidip Türkiye'yi şikayet etti!

18 Mayıs 2022 Çarşamba - 09:31

ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD Kongresi'ne Türkiye'yi şikayet etti. Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini öne süren Miçotakis, Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını söyledi. Miçotakis'in Türkiye'yi hedef aldığı konuşması senatörler tarafından ayakta alkışlandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis resmi ziyaretler için Abd'ye gitti. Yunan Başbakan, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray'da kabul edildi. İkili görüşmenin ardından Biden, Oval Ofis'te görüştüğü Miçotakis ve ailesini Beyaz Saray'da düzenlediği resepsiyonda ağırladı.İki ülke arasındaki ilişkilerin kurulmasının 201. yılını kutladıklarını belirten Biden, Yunanistan'ın ABD'nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydetti.

ABD KONGRESİ'NDE SENATÖRLER SESLENDİ

Biden'ın başkentten ayrılmasının ardından Miçotakis ABD Kongresi'nde senatörlere seslendi. Miçotakis, konuşmasında Türkiye'ye karşı Akdeniz ve KKTC konularında açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ, AYAKTA ALKIŞLANDI

Türkiye'nin Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini iddia eden Miçotakis, Ankara'nın bölgede provokatif bir duruş sergilediğini ve Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Buradan tüm otoriter liderlere bir mesaj göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir konuya dikkat etmenizi rica ediyorum. Türkiye'nin işgali ve Kıbrıs'ın bölünmesi... İki devletli çözümü ve Kıbrıs'ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her zaman komşularına dostluk eli uzatır ancak komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşları da dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO'nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum"

Miçotakis'in bu ifadeleri senatörler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

DOST MU
1 ay önce
DOSTUM BİDON DOSTUM TRAMP DİYENLERE GÜVENMEYİN ONLAR BİZİM DOSTUMUZ DEĞİL BELKİ BİRİLERİN DOSTU OLURLAR ONLAR FAŞİST İNSNLARDİR.
EGE DENİZİ UNUTMA
1 ay önce
Y.BAŞBAKAN SİZE EGE DENİZİNİ ATATÜRKÜ İNÖNÜ YU HATIRLATIRIM KUVVACILARI HATIRLATIRIM. SİZİ BİDON MUDON KURTARAMAZ BİZ DEDİK ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DEDİK Mİ DEDİK ORDULAR İLK HEDEFİNİZ ORASIDIR.KAŞINMAYIN KAŞIRIZ. BİZ TÜRK MİLLETİYİZ HALKIZ İLLET ZİLLET DEĞİLİZ ONU DİYENLER BELKİ KENDİLERİ OLURLAR.
Bilal Bilgin
1 ay önce
Bizdeki muhalefet yurt dışına çıkmadan, adamların elçilerini çağırıp Türkiyeyi şikayet ediyor ya!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap