SON DAKİKA

Haber > Dünya > Yasak kararları peş peşe geliyor!

Yasak kararları peş peşe geliyor!

15 Kasım 2021 Pazartesi - 15:16

Yasaklarla ilgili yeni kararlar geliyor! Koronavirüs vakaları artıyor. Kışın gelmesi ile birlikte peş peşe tedbirler açıklanıyor. Hafta içi hafta sonu yasaklarına evden çalışma da eklendi. Avrupa yangın yeri. Ülkeler tek tek yeni yasakları duyuruyor. Dünyada aşı olmayanlarla ilgili de yeni tedbirler geliyor. Türkiye'de aşı zorunlu değil ama aşı olmayanlar ile ilgili çeşitli kısıtlamalar var...

Ülkelerden sokağa çıkma yasağı, kısmi kapanma ve aşı olmayanlara yönelik tedbir kararları peş peşe geliyor. Artan vaka sayıları sonrası harekete geçildi. Bazı ülkeler aşı olmayanlara sokağa çıkma yasağı getirirken, bazıları ise kısmi kapanma uyguluyor. Türkiye'de de aşı olmayanlara yönelik bazı kısıtlamalar bulunuyor. Ülkelerde alınan son tedbirler ne? İşte detayları...

AVUSTURYA'DA SOKAK KISITLAMASI

Doğu ve orta Avrupa ülkelerindeki korona virüsü vakaları artmaya devam ederken, Avusturya hükümeti sadece aşısızları kapsayan kapanma kararı aldı. Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, vaka sayılarının rekor seviyelere yükselmesi nedeniyle Covid-19 aşısını tamamlamayanlar için kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Sağlık çalışanlarına aşı zorunluluğu getirilen Avusturya'da, bugünden itibaren Yukarı Avusturya ve Salzburg eyaletlerinde aşı yaptırmayanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Başbakan Schallenberg, uygulamanın ülke genelinde yapılmasına da 'yeşil ışık' yakabileceğini açıkladı. Aşısızlara getirilen sokağa çıkma yasağının yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor. Avusturya'da korona virüsü aşılarını yaptıranların oranı yaklaşık yüzde 65 olarak veriliyor.

HOLLANDA'DA 3 HAFTA KISMİ KAPANMA 

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Kovid-19 vakalarındaki yüksek artışa karşı alınan ek önlemleri açıkladı. Karara göre, 4 Aralık'a kadar "kısmi kapanma" uygulamasına geçilecek. Önlemlere göre kafe, restoran ve lokantalar ile süpermarketler 06.00 ila 20.00 saatleri arası, diğer mağazalar, marketler ve hizmet alanları ise 06.00 ila 18.00 arası açık kalacak. Koronavirüs kartı uygulanan kafe, restoran ve lokantalarda sabit oturma yerleri olacak. Düğün gibi farklı etkinlikler ise sadece 06.00 ila 18.00 arası organize edilebilecek.

Sinemalar, tiyatrolar ve konser salonlarındaki sanat ve kültür gösterileri için zorunlu kapanış saati uygulanmayacak. Profesyonel ve amatör spor müsabakalarına seyirci alınmayacak. Evden çalışma ve sosyal mesafe uygulaması devam ederken, evlerde en fazla 4 misafir kabul edilecek. Ayrıca hükümet "2G" (aşı veya iyileşme) kuralının yürürlüğe girmesine ve koronavirüs kartının iş yerlerinde ve sağlık sektöründe uygulanmasına yönelik yeni kanun tasarısı için çalışma yapacak.

ALMANYA'DA EVDEN ÇALIŞMA DÖNEMİNE GEÇİLİYOR 

Yeni bir Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya olan Almanya, kısıtlamalar kapsamında yeniden evden çalışma dönemine geçiyor. Bu yılın temmuz ayının başında kaldırılan evden çalışma uygulaması, son haftalarda koronavirüs vakalarının yeniden artış göstermesiyle tekrar gündeme geldi.

Henüz karar aşamasında olan uzaktan çalışma planına göre işverenler, ofise gelmek için "mecburi bir mesleki neden" olmaması halinde personele evden çalışma imkanı sunmak zorunda kalacak. İşe gideceklerden ise tam aşı olduklarını veya testlerinin negatif çıktığını kanıtlamaları istenecek. Tasarının, perşembe günü onaylanmak üzere meclisin alt kanadı Bundestag'a sunulması bekleniyor. Burada kabul edilmesi halinde tasarının cuma günü üst meclise sunulması öngörülüyor.

RUSYA'DA TASARI 

Rusya'da parlamentonun alt kanadına aşı sertifikasına ilişkin tasarı sunuldu. Tasarı, aşı sertifikasının kafe, restoranlar, tren ve uçak gibi bazı alanlarda zorunlu olmasını içeriyor. Tasarı, parlamentonun alt ve üst kanadında kabul edilmesi halinde Devlet Başkanı Putin’in imzasıyla yürürlüğe girecek.

NORVEÇ YENİ TEDBİRLER ALDI 

Norveç'te 25 Eylül'de salgın tedbirlerinin kaldırılmasıyla vakalar arttı. Norveç hükümeti, artış nedeniyle yeni tedbirler alınacağını açıkladı. Aşı olmayan sağlık personelinden, zorunlu olarak maske takmaları ve haftada iki kez test yaptırmaları istenecek. İsveç'in 6 bölgesinden gelenlere de karantina uygulaması başlatıldı.

DANİMARKA'DA AŞI SERTİFİKASI UYGULAMASI 

Danimarka'da aşı sertifikası uygulaması yeniden başladı. Uygulama ile vaka artışının önlenmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE'DE AŞI OLMAYANLARA YÖNELİK TEDBİRLER 

Türkiye'de aşı zorunlu değil, ancak aşı olmayanlara yönelik bazı tedbirler bulunuyor. Aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan, okul, sinema, tiyatroya girişlerde ya da şehirlerarası toplu taşıma kullanırken negatif PCR test sonucu isteniyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap