SON DAKİKA

Haber > Dünya > Ukrayna pes etti: O bölgeden çekiliyor

Ukrayna pes etti: O bölgeden çekiliyor

28 Mayıs 2022 Cumartesi - 15:02

Ukrayna istihbaratı, Rus birlikleri tarafından kuşatılmamak adına Luhansk bölgesinden tamamen geri çekilmek zorunda kalabileceklerini açıkladı.

Rus saldırılarına karşı ABD ve NATO tarafından yalnız bırakılan Ukrayna rejimi, geri çekilmeye hazırlanıyor.

Ukraynalı bir üst düzey yetkili, Rus birliklerinin doğuda ilerlemek için yaptığı baskıya yakalanmamak için Luhansk bölgesinde tutundukları son alanlardan geri çekilmek zorunda kalabileceğini söyledi.

Söz konusu geri çekilme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i doğu Ukrayna'nın Luhansk ve Donetsk bölgelerini tamamen ele geçirme hedefine yaklaştırabilir.

Kiev bölgesinden çekilen Rus askerleri, bazı kasabaları yerle bir ederek çorak arazilere dönüştürürken Donbass olarak bilinen iki bölgede ilerledi.

'DÜŞÜNDÜKLERİ GİBİ OLMAYACAK'

Luhansk valisi Serhiy Gaidai, Rus birliklerinin Ukrayna güçlerini günlerce orada tuzağa düşürmeye çalıştıktan sonra Ukrayna'nın elindeki en büyük Donbass şehri olan Syevyerodonetsk'e girdiğini, ancak "analistlerin de öngördüğü gibi" Rus kuvvetlerinin Luhansk bölgesini ele geçiremeyeceğini söyledi.

'KUŞATILMAMAK İÇİN GERİ ÇEKİLEBİLİRİZ'

Son topçu ateşiyle hasar gören 14 yüksek binayla beraber Syevyerodonetsk'teki binaların yüzde 90'ının son bombardımanda hasar gördüğünü bildiren Vali Gaidai, "Kendimizi savunmak için yeterli güce ve kaynağa sahip olacağız. Ancak kuşatılmamak için geri çekilmemiz gerekebilir" dedi.

Ukrayna televizyonuna konuşan Gaidai, bölgede yaklaşık 10 bin Rus askerinin bulunduğunu ve bu askerlerin "ellerinden geleni artlarına koymadıklarını" söyledi.

Rusya ordusu 2 ay önce birliklerinin Donbass bölgesine kaydırıldığını açıklamıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap