SON DAKİKA

Haber > Dünya > Trump'a böyle çıkıştı: Ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin

Trump'a böyle çıkıştı: Ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin

24 March 2020 Tuesday - 21:30

ABD'de New York Valisi Andrew Cuomo, Trump yönetimini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede, salgının merkezi haline gelen New York için yeterli desteği vermemekle eleştirerek, "Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı gönderiyorsunuz.'' dedi.

Cuomo, düzenlediği basın toplantısında, vaka sayısının hızla arttığı  ve ABD'de salgının merkezi haline gelen New York'ta, tıbbi malzemelerin tükenmek  üzere olduğu uyarısında bulundu.
 
Koronavirüsten etkilenenlerin sayısının her üç günde iki kat arttığını  ve salgının yavaşlatılamadığını belirten Cuomo, ''New York'un yardıma ihtiyacı  var.'' dedi.

Trump yönetimine, New York'a yeteri kadar destek vermediği için sert  eleştiriler yönelten Cuomo, ''Federal Acil Yönetim Ajansı, 400 suni solunum  cihazı gönderiyor. 30 bine ihtiyacım varken 400 tane ile ne yapabilirim? Bu  durumda ölecek 26 bin kişiyi siz belirleyin çünkü sadece 400 suni solunum cihazı  gönderiyorsunuz.'' ifadesini kullandı.
 
Salgının daha önceki 45 gün tahminlerinin aksine 2-3 hafta içinde  zirveye çıkacağını aktaran Cuomo, eyalette 140 bin yatağa ihtiyaç duyulduğunu  söyledi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın "eyaletlere milyonlarca maske  gönderileceği" açıklamasına değinen Cuomo, ''Ben söze değil eyleme bakarım. Hani  nerede suni solunum cihazları, laboratuvar önlükleri ve eldivenler?'' diye   sordu.
 
Koronavirüs vaka sayısının 25 bini geçtiği New York'ta, 210 kişi de  hayatını kaybetti.
 
John Hopkins Üniversitesinin verilerine göre ise ABD genelinde vaka  sayısı 46 bin 805'e ulaştı, virüs nedeniyle ise 593 kişi öldü.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap